ناتو دفاع هوایی ترکیه را تقویت می‌کند

شورای اتحاد نظامی ناتو با موافقت برای تقویت دفاع هوایی ترکیه از ارسال هواپیما، کشتی و تجهیزات شناسایی بیشتر به ترکیه حمایت کرد. گفته می‌شود این اقدام با هدف کنترل آنکاراست که ماه نوامبر جنگنده روسیه را ساقط کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: ما با یک بسته نظامی برای ترکیه در این منطقه ناآرام موافقت کردیم. این اقدام موجب افزایش اطلاعات ما و شفافیت و احتیاط بیشتری می‌شود که نهایتا به برقراری ثبات در این منطقه و آرام کردن تنش‌ها ختم می‌شود.

گرچه محتویات این بسته هنوز نهایی نشده است اما احتمالا شامل هواپیما و سیستم کنترل و هشدار هوابرد که شعاعی بیش از 400 کیلیومتر را پوشش می‌دهد، می‌شود. علاوه بر این، آلمان و دانمارک کشتی ارسال خواهند کرد که در مدیترانه مستقر می‌شود. حدود 10 ماه است که تدوین چنین بسته‌ای در دستور کار ناتو قرار گرفته اما پس از آنکه ترکیه جنگنده سوخوی روسیه را در اطراف مرز ترکیه – سوریه سرنگون کرد، نگرانی‌هایی ایجاد شد.

یک منبع آگاه در ناتو گفت: ناتو تلاش دارد تا مدیریت بر حریم هوایی ترکیه را افزایش دهد تا ترک‌ها متوجه این حقیقت باشد که ناتو نظارت می کند و در مورد هر وضعیتی یک نظر دوم هم وجود دارد.

انتهای پیام

کد N1071487