سازمان ملل: شمار آوارگان و پناهجویان به 60 میلیون نفر می‌رسد

سیاسی

سازمان ملل امروز (جمعه) اعلام کرد که شمار پناهندگان و آوارگان جهان در سال جاری میلادی احتمالا به بیش از شصت میلیون نفر می‌رسد و علت اصلی این افزایش تعداد آوارگان، جنگ در سوریه و سایر درگیری‌هایی طولانی مدت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در گزارشی اعلام کرد که این رقم شامل بیست میلیون و دویست هزار تن پناهنده است که در پی جنگ و آزار و اذیت‌ها اقدام به گریختن از کشور خود کرده‌اند. شمار این آوارگان از سال 1992 تا کنون به بالاترین حد خود رسیده است.

حدود دو و نیم میلیون تن از پناهجویان درخواست پناهندگی به کشورهای مختلف داده‌اند که آلمان، روسیه و آمریکا بالاترین حد از پناهجویان را پذیرفته‌اند.

در این گزارش آمده است: در سال 2015 شمار پناهندگان و آوارگان برای نخستین بار به 60 میلیون تن می‌رسد. از هر 122 تن یک تن مجبور به ترک کردن منزل خود شده است.

این در حالی است که شمار آوارگان در پایان سال 2014 حدود 5 / 59 میلیون تن بوده است.

آنتونیو گوترس، کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان در بیانیه‌ای اعلام کرد: تاکنون هرگز نیاز به تحمل، دلسوزی و همبستگی با افرادی که همه چیز خود را از دست داده‌اند، تا حد امروز نبوده است.

در این گزارش آمده است که کشورهای در حال توسعه که با کشورهای درگیر جنگ هم مرز هستند همچنان اصلی‌ترین کشورهای پذیرنده پناهجویان هستند.

بر اساس این گزارش،‌ سوری‌ها و اوکراینی‌ها حدود نیمی از 839 هزار پناهنده در نیمه اول سال جاری میلادی را تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

کد N1070803