عراقچی: پروتکل الحاقی موقت و داوطلبانه اجرا می شود/اجرای دائمی پروتکل منوط به تصویب مجلس است

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,سیدعباس عراقچی

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه بعد از بسته شدن پرونده هسته ای، اجرایی شدن برجام آغاز می شود، تاکید کرد: بعد از اقدامات اولیه که حدودا سه هفته زمان می برد نسبت به اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی اقدام می کنیم.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، عباس عراقچی در خصوص زمان اجرایی شدن برجام افزود: پس از اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی این کار ادامه خواهد داشت تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل را به طور دائمی تصویب کند که برآورد ما این است که ظرف سال های آینده این کار صورت می گیرد.
وی ادامه داد: برای تصویب پروتکل الحاقی نیازی نیست که دولت آن را تحت لایحه ای به مجلس ارائه کند؛ این موضوع هر زمان که قوه مقننه بخواهد می تواند آن را تصویب کند، اما از آنجایی که نمایندگان به نوعی برجام را تایید کرده اند، در واقع با پروتکل الحاقی که در برجام به آن اشاره شده است، هم موافقت کرده اند.

**انتقال اورانیوم بعد از بسته شدن PMD
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در خصوص زمان انتقال اورانیوم غنی سازی شده گفت: طبق برجام تمام ذخایر مواد اورانیوم غنی شده به غیر 300کیلوگرم را می فروشیم و در مقابل، کیک زرد می خریم. این معامله با روسیه صورت گرفته و حدود 9 تن مواد اورانیوم به روسیه داده می شود و در مقابل، 140 تن کیک زرد وارد می شود؛ این معامله بعد از بسته شدن PMD انجام می گیرد.

4949

کد N1070787