عراقچی: پروتکل الحاقی موقت و داوطلبانه اجرا می‌شود

سيدعباس عراقچي, قطعنامه 2231, برجام, پی‌ام‌دی, شورای حکام آژانس

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان این که بعد از بسته شدن پرونده پی‌ام‌دی اجرایی شدن برجام آغاز می‌شود، تاکید کرد: بعد از اقدامات اولیه که حدودا سه هفته زمان می‌برد نسبت به اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی اقدام می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید عباس عراقچی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درباره زمان اجرایی شدن برجام گفت: برجام از حدود سه هفته دیگر اجرایی می‌شود. از آن روز نسبت به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی نیز اقدام می‌کنیم. این کار ادامه خواهد داشت تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل را به طور دائمی تصویب کند که برآورد ما این است که ظرف سال‌های آینده این کار صورت می‌گیرد.

مجلس باید پروتکل را دائمی کند

او ادامه داد: برای تصویب پروتکل الحاقی نیازی نیست که دولت آن را تحت لایحه‌ای به مجلس ارائه کند، این موضوع هر زمان که قوه مقننه بخواهد می‌تواند آن را تصویب کند. اما از آن‌جایی که نمایندگان به نوعی برجام را تایید کرده‌اند در واقع با پروتکل الحاقی که در برجام به آن اشاره شده است هم موافقت کرده‌اند.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشور درباره زمان انتقال اورانیوم غنی‌سازی شده گفت: طبق برجام تمام ذخایر مواد اورانیوم غنی شده به غیر 300 کیلو را می‌فروشیم و در مقابل کیک زرد می‌خریم. این معامله با روسیه صورت گرفته و حدود 9 تن مواد اورانیوم به روسیه داده می‌شود در مقابل 140 تن کیک زرد وارد می‌شود.

پایان پیام
کد N1070708