بازداشت یک مظنون جدید در ارتباط با کشتار سن‌برناردینوی آمریکا

آمريكا

پلیس ایالت کالیفرنیای آمریکا اعلام کرد، یک مظنون جدید به نام انریکه مارکوئز که گمان برده می‌شود دو قبضه سلاح برای عاملان کشتار سن‌برناردینو فراهم کرده را بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه سی‌ان‌ان، انریکه مارکوئز دوست و همسایه سابق سید رضوان فاروق، یکی از عوامل تیراندازی مسلحانه دوم دسامبر سال جاری در شهر سن برناردینوی ایالت کالیفرنیا است. مارکوئز 24 ساله طبق بیانیه وزارت دادگستری آمریکا متهم به دسیسه‌چینی از طریق شبکه فیسبوک برای حمایت از تروریسم، ارائه اظهارات دروغین درباره به دست آوردن سلاح های گرم و تقلب در خصوص مهاجرت شده است.

وی اعتراف کرده که فاروق، یکی از عوامل کشتار سن‌برناردینو، در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ از او خواسته بوده که برایش مسلسل بخرد.

انریکه مارکوئز نخستین کسی است که بعد از حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ در ارتباط با یک "اقدام تروریستی" در آمریکا بازداشت می‌شود.

طی حمله ماه گذشته در شهر سن‌برناردینو در ۱۰۰ کیلومتری شرق لس‌آنجلس، فاروق و همسرش تشفین با استفاده از این دو سلاح ۱۴ نفر را کشتند و ده‌ها نفر را زخمی کردند.

قرار است مارکوئز روز ۲۱ ژانویه سال آینده (حدود یک ماه دیگر) در دادگاه حاضر شود و همزمان بازرسان گفته‌اند که او با پلیس و مقامات در حال همکاری است.

انریکه مارکوئز نسبت خانوادگی هم با فاروق و تشفین دارد. او سال گذشته با خواهر تشفین ازدواج کرده است.

پلیس در حال بررسی این فرضیه است که آیا فاروق در سال ۲۰۱۲ برای انجام یک "اقدام تروریستی" آماده بوده و تنها به علت یک دستگیری دیگر مرتبط با "اقدامات تروریستی" در همان سال در منطقه، از اجرای طرح خود منصرف شده است؟

مارکوئز پیش از بازداشت به عنوان نگهبان برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت کار می‌کرده و گفته شده رویایش پیوستن به نیروی دریایی آمریکا بوده است.

انتهای پیام

کد N1070525