طرح انتقال ساکنان اطراف نیروگاه هسته‌ای تاکاهاما ژاپن

دفتر کابینه ژاپن و سه استان غربی این کشور طرح انتقال ساکنان محدوده 30 کیلومتری نیروگاه هسته‌ای تاکاهاما متعلق به شرکت انرژی الکتریک کانسای را نهایی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه ژاپن تودی، انتظار می‌رود این طرح روز جمعه در کمیته آماده‌سازی فوری هسته‌ای به ریاست شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تصویب برسد. این اولین طرح انتقال است که استان‌های هم‌جوار را نیز پوشش می‌دهد.

راکتورهای شماره 3 و 4 نیروگاه تاکاهاما در استان فوکویی پس از فاجعه هسته‌ای 2011 فوکوشیما مقررات ایمنی جدید را پشت سرگذاشته و منتظر راه‌اندازی دوباره فعالیتش است. با این حال حکم دادگاهی در ماه آوریل شرکت الکتریک کانسای را از به خط تولید بازگرداندن این راکتورها بازداشت.

دادگاه منطقه فوکویی هفته آینده اعتراض این شرکت نسبت به حکم وارده را مورد بررسی قرار می دهد.

موتو هایاشی وزیر صنعت ژاپن و مسوول سیاست‌گذاری انرژی کشور، قرار است با ایسه‌یی نیشیکاوا در روز شنبه آینده دیدار کند. این استاندار هنوز نظرش را درباره آغاز به کار نیروگاه تاکاهاما بیان نکرده است.

بسیاری از راکتورهای هسته‌ای در ژاپن خاموش مانده‌اند. دولت حامی انرژی هسته‌ای ژاپن به دنبال تامین دست کم 20 درصد نیاز این کشور تا سال 2030 از طریق انرژی اتمی است.

روز چهارشنبه دفتر کابینه ژاپن و استان‌های فوکویی، کیوتو و شیگا جلسه‌ای را برای بررسی طرح انتقال 180 هزار نفر درون 30 کیلومتری شعاع نیروگاه انرژی هسته‌ای برگزار کردند.

اوکینوبو هیرائی مدیر کل دفتر کابینه ژاپن در این باره گفت: مقامات استان‌ها تایید کردند که این طرح معقولانه است.

این طرح راه‌های انتقال و تاسیساتی که باید به عنوان سرپناه مورد استفاده قرار گیرد و نیز اقداماتی برای مردمی که ممکن است در راه‌های زمینی جا بمانند را در بر می‌گیرد.

نیروگاه تاکاهاما در حدود 380 کیلومتری غرب توکیو در پایگاهی در شبه جزیره اوتومی واقع شده است.

انتهای پیام

کد N1070048