کمک ناتو به ترکیه تلاشی برای کاهش تنش‌ها با روسیه

سیاسی

به گفته منابع آگاه ناتو قرار است به منظور کاهش خطر سرنگونی جنگنده روسی دیگر از سوی آنکارا، نیروهای پشتیبانی هوایی به ترکیه اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این ماموریت که قرار است در جلسه فردای (جمعه) ناتو به تصویب برسد، با این حال مدت‌ها پیش از حادثه اخیر و بیش از 10 ماه است که در دست بررسی است.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز تاکید می‌کند که این ماموریت هیچ ارتباطی با حادثه اخیر در سرنگونی جنگنده روسی ندارد. اما منابع آگاه در ناتو می‌گویند، سقوط این جنگنده این ائتلاف را متقاعد کرده تا با حمایت بیشتری برنامه خود را پیگیری کنند تا با مدیریت حریم هوایی ترکیه به نحوی به کاهش تنش‌ها بین آنکارا و مسکو کمک کند.

با وجود اینکه این ائتلاف پس از حادثه سوم آذر صراحتا از ترکیه حمایت کرد تعدادی از کشورها در خفا به ترکیه نسبت به این اقدام هشدار داده و خواهان کاهش تنش‌ها شدند.

با این حال استولتنبرگ تاکید می‌کند، تقویت نیرو هوایی ترکیه به عنوان کشوری که در مرزهایش یک جنگ داخلی در جریان است، تعهدی است که به مدت‌ها پیش از تنش‌ها در روابط مسکو-آنکارا برمی گردد.

این بسته حمایتی پیشنهادی که قرار است بدون هیچ بحثی تصویب شود هواپیماهای رهگیر، سیستم آواکس (کنترل و هشدار زودهنگام هوابرد) و یک واحد دریایی مجهز به قایق و ناوچه و هم‌چنین موشک‌های ضد هوایی را شامل می‌شود.

انتهای پیام

کد N1069924