رئیس سازمان اوقاف مطرح کرد

وجود 3500 پروژه عمرانی در بقاع متبرکه کشور

رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه کشور گفت: یکی از کارهای اوقاف، عمران و آبادانی امامزادگان است که در این زمینه بیش از سه هزار پروژه در کشور در حال ساخت و ساز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، حجت‌الاسلام علی محمدی در همایش بزرگداشت واقف خیراندیش میرزا هاشم آملی(ره)، با اشاره به این‌که «تاکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری در حفظ موقوفات و عمل به نیات واقفین پشتوانه و مایه افتخار اوقاف است» عنوان کرد: باید تمام موقوفات در اختیار سازمان اوقاف که سازمان پرنشاطی شده است قرار بگیرد.

وی با اعلام این‌که «تمامی وقف‌نامه‌های موقوفات باید در اختیار اوقاف قرار بگیرد» افزود: تعدادی از این وقف‌نامه‌ها در اختیار اوقاف است و از مردم درخواست می‌کنیم که اسناد وقفی را در اختیار اوقاف قرار دهند.

محمدی با اشاره به این‌که «برخی تصور می‌کنند بدون اطلاع اوقاف می‌توان وقف کرد در حالی که وقف باید در سه سند تنظیم شود که در اختیار اوقاف، دفتر خانه و واقف قرار گیرد» تصریح کرد: کسانی که می‌خواستند موقوفات را حیف و میل کنند و آنها را از وقفیت خارج کنند به دنبال وقف بدون اوقاف بودند در حالی که اینگونه نشد.

این مسئول با تاکید بر این‌که «بیش از نیم میلیون صفحه وقف‌نامه در سازمان اوقاف تایپ، اسکن و ذخیره شده است و وقف‌نامه‌هایی که در شرایط نامناسب نگه‌داری می‌شد ساماندهی شده است» افزود: از سال 1310 تا 1388 تعداد 61 هزار سند رسمی برای موقوفات گرفته شده اما از سال 89 تاکنون 50 هزار جلد سند برای موقوفات دریافت شده است.

وی با بیان این‌که «از سال 68 تا 88 سه هزار و 500 در کشور رقبه ایجاد شده است که ساخته شده و در اختیار مستاجرین قرار داده شده است» اظهار کرد: این رقم در طی 20 سال حاصل شده اما از سال 89 تا پایان 93، پنج‌هزار و 120 رقبه ایجاد شده و 11 هزار و 500 رقبه نیز در دست ساخت و احداث است.

رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه کشور با تاکید بر این‌که «بیش از هشت هزار بقعه در کشور وجود دارد که همه امامزاده نیستند بلکه مقبره بزرگان و علمای قابل احترام هستند» گفت: یکی از کارهای اوقاف عمران و آبادانی امامزادگان است که در این زمینه بیش از سه هزار پروژه در کشور در حال ساخت و ساز است.

وی اظهار کرد: بیش از 4 میلیون و 100هزار مترمربع مساحت پروژه‌های در دست اجرای بقاع متبرکه در کشور است که از محل هدایا و نذورات در حال ساخت و ساز است.

وی تصریح کرد: 500 میلیارد تومان تاکنون برای ساخت و ساز در بقاع متبرکه کشور هزینه شده است.

محمدی با بیان این‌که «از ابتدای انقلاب تا سال 89، 26هزار موقوفه در کشور به ثبت رسیده است» گفت: از سال 89 تا یک ماه پیش، 9هزار موقوفه ثبت شده است که در یک سال و نیم اخیر تعداد موقوفات یک و نیم برابر شده است.

نماینده ولی‌فقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه با تاکید بر این‌که «پیش از سال 93، سالانه 200 موقوفه در کشور ثبت شده است» افزود: در سال 93، 2800 موقوفه در کشور به ثبت رسیده است.

وی با اعلام اینکه «عده‌ای به دنبال تخریب رابطه اوقاف و متولیان هستند در حالی که این روابط مناسب است» گفت: شفافیت و نظم و انضباط در اوقاف حاکم است.

انتهای پیام

کد N1069905