معاون پژوهش بعثه رهبری بیان کرد

ضعف حوزه‌های علمیه در رابطه با پاسخ‌گویی به شبهات

معاون پژوهش بعثه مقام معظم رهبری با بیان این‌که «در مقابل فعالیت‌ شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌ها و وبلاگ‌های ضد شیعی متاسفانه حوزه‌های علمیه ما ضعیف عمل می‌کنند» گفت: در قرآن ۳۵۰ آیه وجود دارد که پاسخ همه شبهات در آن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی علی‌زاده موسوی در همایش بررسی مسائل جهان اسلام و جریان‌های تکفیری که ویژه مبلّغان، بانوان مبلّغ و روحانیون و طلاب لرستان در حوزه علمیه کمالیه خرم‌آباد برگزار شد، با اشاره به حوادث اخیر جهان اسلام و کشتار شیعیان نیجریه، گفت: امروز شاهد هستیم در کشورهای اسلامی مثل تونس، مصر، یمن، نیجریه، سوریه، الجزایر، پاکستان و افغانستان گروه‌هایی به‌نام اسلام، جنایات فراوانی را علیه مسلمانان به‌ویژه شیعیان انجام می‌دهند.

این کارشناس مذهبی اضافه کرد: در کشور نیجریه که طی روزهای اخیر شاهد قتل عام شیعیان بودیم، گروهی هستند که هر کتابی غیر از قرآن و حدیث را حرام می‌دانند و افرادی‌که کتابی غیر از این دو کتاب را می‌خوانند به قتل می‌رسانند.

وی به فعالیت 41 گروه تکفیری در سوریه اشاره و تصریح کرد: در کشور پاکستان نیز گروه‌های افراطی مثل طالبان و القاعده فعالیت دارند و جنایت‌هایی را به اسم اسلام علیه مردم و شیعیان به راه می‌اندازند.

معاون پژوهشی سازمان حج و زیارت کشور اضافه کرد: ظهور این همه گروه‌های انحرافی و تکفیری و الحادی به‌خاطر مبارزه با موج شیعی است چراکه امروز شیعه در دنیا در حال گسترش است و این برای دشمنان اسلام و شیعه گران آمده است.

وی با اشاره به این‌که «در نیجریه 800 شیعه قتل عام شده‌اند» گفت: نیجریه در زمان پیروزی انقلاب شیعیان کمی داشت اما امروز بیش از 10 میلیون شیعه در این کشور وجود دارد و بعد از کربلا بزرگ‌ترین اجتماع شیعیان در اربعین حسینی متعلق به این کشور است.

علی‌زاده موسوی با اشاره به موج شیعه‌خواهی و گرایش به شیعه در جهان، خاطرنشان کرد: در کشور مصر در شهر اسکندریه 20 هزار نفر به یک‌باره شیعه شدند و پیداست که این مسئله به مذاق دشمنان اسلام و شیعه خوش نمی‌آید.

این مدرس حوزه علمیه قم افزود: طلاب و روحانیون به‌عنوان مرزداران اسلام وظیفه دارند در این زمینه به مردم جهان اطلاع‌رسانی داشته باشند.

وی گفت: امروز در فضای ماهواره سه شبکه فارسی زبان در حال تبلیغ وهابیت است و این شبکه‌ها عقاید شیعه را به چالش می‌کشند.

معاون پژوهشی بعثه مقام معظم رهبری اضافه کرد: امروز دشمن از فضای ماهواره برای مبارزه با شیعه بهره می‌برد و همه جای دنیا شیعه در خطر تبلیغات مسموم دشمن است. در ایام اربعین شاهدیم شبهاتی علیه عزاداری محرم از این شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شود و در ایام فاطمیه و شب‌های قدر نیز شاهد ایجاد شبهاتی توسط این شبکه‌ها هستیم.

وی با بیان این‌که «در مقابل این همه شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌ها و وبلاگ‌های ضد شیعی متاسفانه حوزه‌های علمیه ما ضعیف عمل می‌کنند» افزود: در حوزه‌های علمیه نسبت به این شبهات و پاسخ‌گویی به شبهات ضعف وجود دارد.

علی‌زاده موسوی ادامه داد: تمام شبهات وهابیت حول محورهای شرک و توحید، ایمان و کفر، حیات برزخی، سنت و بدعت می‌چرخد و این در حالی است که در قرآن برای همه این شبهات پاسخ وجود دارد که باید طلاب و روحانیون این آیات را حفظ و در مقابل هر شبهه که وهابیت مطرح می‌کنند، آیه مربوطه را ارائه دهند.

وی با یادآوری این‌که «در قرآن 350 آیه وجود دارد که پاسخ همه این شبهات در آن است» اضافه کرد: طلاب باید بدانند با قرآن می‌توان جواب همه شبهات را داد باید از قرآن مدد بگیریم و قبل از هر چیز لازم است خود طلاب و مبلغان شناخت کافی نسبت به آیات قرآن داشته باشند.

این مدرس حوزه علمیه قم با بیان این‌که «برای پاسخ‌گویی به شبهات وهابیت می‌توان از کلام ائمه اطهار(ع) نیز مدد گرفت» افزود: آن‌چه امروز در سایت‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای به نام شیعه و اسلام و عزاداری شیعه به دنیا معرفی می‌شود یک موج اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی را به‌وجود آورده است و طلاب و روحانیون و مبلّغان و بانوان مبلّغ در این زمینه باید هوشیار و آگاه باشند.

علی‌زاده موسوی افزود: دشمن می‌داند اگر معارف شیعه برای مردم معرفی شود این معارف جذابیت دارد و می‌تواند به آسانی همه را مجذوب خود کند لذا متوسل به شیعه‎‌هراسی و راه‌اندازی گروه‌های تکفیری شده است.

وی گفت: طلاب و روحانیون باید با تمام دنیا در ارتباط باشند نباید بگویند چون ما در خارج از کشور نیستیم دیگر نباید به مسائل خارج کاری داشته باشیم طلاب و روحانیون باید متصل به تمام دنیا باشند و در جهت معرفی معارف ناب شیعه اقدام کنند.

انتهای پیام

کد N1069850