جلسه استماع سنای آمریکا برای فشار به دولت در توافق هسته‌ای

واشنگتن اگزمینر نوشت: در حالیکه مقامات آمریکایی برای رفع تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران آماده می‌شوند، سناتورهای این کشور روز پنجشنبه برای کسب محدودیت‌های تحمیلی سخت‌تر به کابینه اوباما فشار وارد خواهند آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری واشنگتن اگزمینر، کمیته روابط خارجی سنا انتظار دارد تا گزارش استفن مول، مسوول اجرای توافق هسته‌ای ایران در وزارت خارجه آمریکا را درباره برنامه دولت برای نگاه داشتن تهران در چارچوب توافق هسته‌ای بشنود.

توماس کانتریمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امنیت بین‌المللی و منع گسترش هسته‌ای و فرانک کلوتز فرمانده پیشین نیروی هوایی و رئیس آژانس امنیت ملی هسته‌ای نیز انتظار می‌رود در این جلسه استماع حضور یابند.

این پایگاه خبری آمریکایی با بیان این که انتظار می‌رود دولت آمریکا تا پایان هفته جاری تائید کند که ایران از توافق هسته‌ای 14 ژوئیه تبعیت می‌کند در عین حال ادعا کرد: اما تردیدهای زیادی در میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان در کنگره نسبت به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای وجود دارد. قانونگذاران آمریکایی بیشتر نگران تصمیم روز سه‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بستن پرونده فعالیت گذشته هسته‌ای ایران هستند.

سناتور باب کورکر در اظهاراتی خصمانه مدعی شد: با منفعل بودن درباره آزمایش موشکی (ایران) و کار آژانس بین المللی انرژی اتمی که با دقت و درستی انجام نشد، توافق هسته‌ای به شکل بسیار بدی آغاز به کار می‌کند. ما می دانیم که ایران توسعه سلاح‌های هسته‌ای خود را پنهان کرده و با وجود فریب‌کاری ایران تحقیقات درباره ابعاد نظامی احتمالی اکنون بسته شده است.

وی اضافه کرد: از آنجایی که کمیته روابط خارجی سنا به نظارت شدید خود به توافق هسته‌ای در این هفته ادامه می‌دهد، ما به کابینه درباره تقویت توافق هسته‌ای فشار وارد خواهیم آورد.

طبق توافق هسته‌ای انتظار می‌رود اوباما رئیس جمهور آمریکا تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای را در زمانی که آژانس تایید کرد که ایران گام هایی را برای اجرای توافق برداشته، حذف ‌کند.

انتهای پیام

کد N1069783