احمد سالک: ظرفیت مدیران و وزرای احمدی‌نژاد را نادیده نمی‌گیریم

اعتماد در گفت و گویی با احمد سالک عضو جامعه روحانیت مبارز نوشت: جلسات حضرات آیات‌عظام یزدی، موحدی کرمانی و مصباح‌یزدی به خوبی پیش رفته است.

اهم سخنان وی از این قرار است:

**در درون اصولگرايي هم عناصري هستند كه گاهي حرفي مي‌زنند كه در فلان جا اختلاف نظر داريم و فلان مشكلات وجود دارد. من به عنوان كسي كه در درون اصولگرايي در جريان تلاش‌ها براي وحدت قرار دارم، مي‌گويم كه مطلقا چنين چيزي نيست. من با قاطعيت اين را مي‌گويم چون با هر سه بزرگواران ارتباط دارم و مي‌دانم كه وحدت تا الان به‌خوبي پيش رفته و اگر چيزي هست تفاوت‌نظرهايي است كه قدم به قدم براي آن راهكار پيدا مي‌كنيم.

**آقاي لاريجاني و ديگراني در اين سطح، حضور و عدم‌حضور آنها در صحنه مباحث انتخاباتي را تعيين تكليف مي‌كند، به خصوص در صحنه جريان اصولگرا. تا آنجايي كه ما خبر داريم و خود اين آقايان هم تاكيد مي‌كنند اينها علاقه‌مند هستند و بعضا اصرار دارند كه از جبهه اصولگرايي خارج نشوند. نكته دوم يك حركت دقيق و با مطالعه در اين جريان است كه تلاش كنند يك جرياني را در قالب اعتدال كه نه افراط دارد و نه تفريط، به وجود بياورند.

**برخی مي‌گويند مردم از درگيري سياسي خسته شده‌اند و بنابراين بايد جريان اعتدالي بيايد و هر‌دو را داشته باشد. تهمت‌ها و وابستگي‌هايي را مطرح مي‌كنند و مي‌گويند براي عبور از آنها بايد حركت اعتدالي داشت. به صورت علني يا در لفافه مي‌گويند آينده نظام در گروي اسلام رحماني است نه اسلام «اشدهم علي الكفار». به انحاي مختلف مي‌گويند ديگر نبايد با امريكا دعوا كرد و به امريكا مرگ بر امريكا گفت و مسائلي از اين مقوله. دارند اينها را در جامعه فرهنگ‌سازي مي‌كنند و لذا مي‌گويند آن جرياني كه مي‌تواند اينها را جلو ببرد جريان اعتدالي است. بعد معتدلين چه كساني هستند؟ مي‌آيند تعيين مصداق مي‌كنند و قسمتي از اصولگرايي را هم مي‌گيرند و مي‌برند به اين سمت و سو. خب ما در جريان اصولگرا اين را قبول نداريم و مطلقا نمي‌توانيم آن را بپذيريم. ما نمي‌توانيم خودمان را گول بزنيم و كساني كه فكر مي‌كنيم تنها در اسم اصولگرا هستند را به عنوان متحد و موتلف بپذيريم. اين جريان به اسم اعتدال در مسير استحاله اصولگرايي مي‌روند.

** اصولگرايي ملك شخصي كسي نيست و سندش را به نام كسي نزده‌اند. ما براي اينكه نشان دهيم اصولگراي واقعي كيست، راه‌حل‌هاي سياسي داريم. بايد يك وحدت قوي تشكيل دهيم و در مقابل وقتي ليست واحد اصولگرايان بيرون آمد و يك طرف هم رفتند و با هواداران دولت و برخي اصلاح‌طلبان بستند، معلوم مي‌شود اصولگراي واقعي كيست. ببينيد هيچگاه پايگاه اجتماعي اصولگرايان به يك ليست مشترك با اصلاح‌طلبان و اعتدالي‌ها اعتماد نخواهد كرد.

**جريان پايداري از گروه‌هاي فعال و مشتاق در جريان وحدت اصولگرايان هستند و تا امروز هم توانسته‌ايم مسائل را به‌خوبي با اين گروه جلو ببريم ما آن‌طور كه ديگران به جبهه پايداري نگاه مي‌كنند، در رابطه با اين گروه نظر نداريم و حركت آنها تا الان مثبت بوده است.

**خيلي از نزديكان و مديران دولت آقاي احمدي‌نژاد كه الان مي‌خواهند بيايند با اصولگرايان هماهنگ هستند. اما اينها را نبايد الزاما گروه احمدي‌نژاد دانست. چرا كه خيلي‌ها از همان‌ها از خيلي وقت پيش منتقد آقاي احمدي‌نژاد بودند و اصلا هم قبل از آن خودشان چهره‌هاي شناخته‌شده‌اي در جريان اصولگرا بودند و نياز ندارند تا تمام اعتبار خود را از دولت آقاي احمدي‌نژاد بگيرند.

**در ميان اطرافيان آقاي احمدي‌نژاد چهره‌هاي ارزشمند بسيار زياد بود و در اين ميان چون فقط يك جرياني به عنوان «جريان انحرافي» برجسته شد، بعضي‌ها هم كمك كردند كه همه آن چهره‌ها ذيل اين جريان تعريف شوند و از اين مساله خوشحال بوده و سود مي‌بردند. به هر حال تيم و دولت آقاي احمدي‌نژاد ظرفيت‌هاي مثبت و سازنده فراواني داشت و نكات برجسته و كارنامه‌هاي خوبي مي‌شود در آن يافت كه قابل كتمان نيستند و قطعا هم اصولگرايان از اين قسمت از ظرفيت‌هاي مثبت آن دولت بهره خواهند برد و اين ربطي الزاما به شخص ايشان ندارد. اين ظرفيتي بود كه در جريان اصولگرايي وجود داشت و در دولت ايشان فعال شد و الان هم وجود دارد و ما مي‌توانيم از آن استفاده كنيم. بنابراين اگر در ائتلاف اصولگرايان چهره‌هايي از دولت ايشان هم حضور داشتند به معناي حضور مستقيم ايشان نيست.

2727

 

 

کد N1069447