خشم چین از معامله تسلیحاتی ١.٨ میلیارد دلاری آمریکا و تایوان

دولت آمریکا یک معامله بزرگ تسلیحاتی با تایوان را به رغم مخالفت‌های شدید دولت چین تایید کرده است؛ معامله‌ای که پیشتر به تایید کنگره نیز رسیده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ارزش این معامله به ١.٨ میلیارد دلار می‌رسد و در قالب آن از جمله دو ناوچه، خودروهای تهاجمی و موشک‌های ضدهوایی و ضدتانک به تایوان فروخته می‌شود.

واشنگتن گفته است فروش این تسلیحات تنها برای کمک به تایوان در بالا بردن توانایی‌های دفاعی‌ است و به معنی این نیست که آمریکا سیاست خود در زمینه به رسمیت شناختن چین واحد را تغییر می‌دهد.

به گزارش بی.بی.سی، با این حال، چین می‌گوید مطلقا با فروش تسلیحات و فناوری‌های نظامی به تایوان مخالف است.

چین تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و کشورهای کمی تایوان را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت می‌شناسند. دولت آمریکا هم با وجود این که با تایوان رابطه غیررسمی دارد، با مقام‌های تایوانی رابطه دیپلماتیک ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین فروش تسلیحات به تایوان را مداخله در امور داخلی چین خواند و گفت این معامله می‌تواند به روابط پکن و واشنگتن ضربه بزند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، پیش از این سخنگوی وزارت دفاع تایوان در یک نشست خبری در تایپه گفته بود:‌ این یک اقدام مثبت و مناسب در راستای ارتقای صلح و ثبات در منطقه محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N1069415