با اشاره به مصوبه جدید مجلس نمایندگان

یک مقام ارشد اروپایی: ایران می‌تواند شکایت قانونی علیه آمریکا مطرح کند

ایران و آمریکا

روزنامه فاینشنال تایمز در گزارشی با اشاره به مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا برای محدودیت صدور روادید نوشت: دیپلمات‌های اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای نگرانند این اقدام نقض برجام باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فاینشنال تایمز، مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته طرحی را به تصویب رساندند که براساس آن، هرکسی از کشورهایی که با آمریکا قرارداد لغو روادید امضا کرده باشد در صورتی که پیش از این به ایران، سوریه، عراق و سومالی سفر کرده باشند برای رفتن به آمریکا باید روادید تهیه کنند. 23 کشور از اعضای اتحادیه اروپا با آمریکا قرارداد لغو روادید دارند.

برخی مقامات اروپایی معتقدند که الزام کردن افرادی که به ایران سفر کرده‌اند، به گرفتن روادید برای ورود به آمریکا طبق این طرح می‌تواند نقض بخشی از توافق هسته‌ای باشد که از آسیب زدن به عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران جلوگیری می‌کند.

دولت‌های اروپایی حتی پیش از مطرح کردن ارتباط این طرح با توافق هسته‌ای با طرح انتقادات شدید علیه این اقدام مجلس نمایندگان گفته‌اند که ممکن است در صورت تصویب نهایی آن، اقدامات متقابل را به کار گیرند.

طرح اولیه مجلس نمایندگان آمریکا تنها مربوط به عراق و سوریه بود اما ایران و سومالی بعدتر به آن اضافه شدند و پس از آن مطرح شد که گروه‌های تروریستی طی یک حمله گسترده به پاریس شمار زیادی از مردم فرانسه را کشته و زخمی کردند.

کاخ سفید از ارائه این طرح استقبال کرده است اما مجلس سنا قصد دارد پیشنهاد مشابهی را ارائه کند که براساس آن اجازه ورود به کسانی که تنها به عراق و سوریه سفر کرده باشند، محدود می‌شود.

یک مقام ارشد کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در مذاکرات هسته‌ای حضور داشته است گفت: تهران می‌تواند در صورت تصویب این طرح و تبدیل شدن آن به قانون، یک شکایت قانونی مطرح کنند.

این مقام ارشد اروپایی افزود: آن‌ها می‌توانند به این مساله استناد کنند که بازرگانان و تجار که می‌خواهند با ایران تعامل داشته باشند، اگر برای سفر به آمریکا با سختی مواجه شوند، احتمالا برای ورود به ایران بی‌میل خواهند شد.

یک مقام ارشد اروپایی دیگر نیز گفت: این طرح علاوه بر این، ایرانیانی که دارای ملیت دوگانه هستند و در اروپا زندگی می‌کنند را هدف قرار می‌دهد چون آن‌ها برای رفتن به آمریکا باید روادید داشته باشند.

اما یک مقام ارشد آمریکایی گفت که این طرح ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد و برای مسائل امنیت ملی ارائه شده و روی تجارت با ایران متمرکز نیست.

این مقام آمریکایی تاکید کرد: واشنگتن به طور کامل متعهد به انجام تعهداتش طبق توافق هسته‌ای است. سیاست ما این نیست که سر راه فعالیت‌های اقتصادی قانونی قرار بگیریم.

با توجه به نزدیک شدن به اجرای توافق هسته‌ای، مقامات اروپایی نگران تجارت شرکت‌هایی هستند که خواهان تجارت با ایرانند. این در حالی است که شرکت‌های اروپایی متعددی برای آغاز تجارت با ایران پس از لغو تحریم‌ها به این کشور سرازیر شده‌اند.

انتهای پیام

کد N1069194