نشست توجه مسوولان به مسابقات قرآنی

حسینی: مسوولان به مسابقات قرآنی توجه کنند

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: متاسفانه ما در جامعه در عرصه قرآنی دچار تعارف‌هایی شده‌ایم. نظام و حکومت ما با شعار قرآن به پیروزی رسیده است و هیچ کسی نمی‌تواند منکر این امر شود و آن را نادیده بگیرد اما ما در شعار خود را خادم قرآن می‌دانیم ولی در مقام عمل به اهمیت قرآن و اجرای آن در جامعه واقف نشده‌ایم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین حسینی عصر امروز( چهارشنبه) در نشستی با عنوان «توجه مسوولان به مسابقات قرآنی» که در خبرگزاری ایکنا برگزار شد، با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها و چشم‌انداز سازمان اوقاف در رابطه با اجرای مسابقات قرآنی اظهار کرد: رهبری هر ساله پس از مسابقات قرآنی رهنمودهایی را برای فعالان این عرصه ارائه می‌دهد که همواره در شکل‌گیری فعالیت‌های قرآنی اثرگذار بوده است. ما در فواصل سال‌های 60 تا 70 قاریان بین‌المللی قرآن را در جامعه کم داشتیم ولی خوشبختانه بر اساس تاکیدات رهبری مبنی بر این که جوانان باید وارد قرائت قرآن شوند این مسأله رو به رشد رفت و اکنون در مسابقات ما قاریان بین‌المللی هم شرکت می‌کنند.

او ادامه داد: مقام معظم رهبری پس از تاکید بر قرائت قرآن به حفظ قرآن نیز تاکید داشتند و پس از آن بر تدبر در قرآن و معنا محور بودن مسابقات قرآن را در دستور کار قرار دادند که تمام این‌ها می‌تواند به پیشرفت جامعه قرآنی کمک کند. رهبری بارها فرموده‌اند که اگر کسی نتواند قرآن را قرائت کند نمی‌تواند در مفاهیم آن هم تدبر داشته باشد پس خواندن قرآن مهم است و بحث مسابقات یک بهانه‌ای است برای این که فضای قرآنی در جامعه ایجاد شود.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: ما در رسانه‌ها و فضای مجازی آن‌گونه که باید و شاید برای ترویج مسائل قرآنی کار نکرده‌ایم باید بر روی تربیت کودکان هم کار کنیم که آن‌ها بتوانند به عرصه‌های قرآنی وارد شوند. رسانه‌ها کودکان ما را مصرف‌گرا بار آورده‌اند ولی چقدر در همین رسانه برای ترویج مسائل قرآنی کار شده است؟ تنها کار تبلیغی و ترویجی در حوزه قرآن مسابقه نیست ولی می‌تواند اثرگذار باشد به شرط این که مدل مسابقات قرآنی برگرفته از خود قرآن باشد.

حسینی تاکید کرد: نظام جامع مسابقات بسیار مهم است که این نظام را باید تدوین کنیم. ما ظرف شش ماهه آینده ان‌شاء الله تغییراتی را در نظام جامع داریم که این تغییرات می‌تواند به برگزاری مسابقات قرآن کمک بیش‌تری کند. مسابقات ما به بررسی نظام جامع گره خورده است که این نظام جامع باید عالمانه تدوین شود. مسابقات قرآنی موضوعی نیست که افراد یا مسوولان نظام بتوانند یا بخواهند از آن یک منفعت مالی کلان داشته باشند.

وی یادآور شد: پرداختن به مسابقات قرآنی یک کار رویه‌ای شده است و گویا مسائل جدی‌تری برای نهادها وجود داشته است که همیشه برنامه‌های قرآنی در حاشیه قرار گرفته است. ما در اواخر آذرماه در کرمانشاه بزرگ‌ترین مسابقه قرآنی را داریم ولی در همین مسابقه به زحمت هم می‌توانیم مسوولان قرآنی را ببینیم تا چه رسد به سایر مسوولان کشوری. کار جدی ما در عرصه قرآنی باید مربوط به این باشد که جامعه به سمت فهم قرآن و سبک زندگی قرآنی گرایش پیدا کند. متاسفانه ما در جامعه در عرصه قرآنی دچار تعارف‌هایی شده‌ایم نظام و حکومت ما با شعار قرآن به پیروزی رسیده است و هیچ کسی نمی‌تواند منکر این امر شود و آن را نادیده بگیرد اما ما در شعار خود را خادم قرآن می‌دانیم ولی در مقام عمل به اهمیت قرآن و اجرای آن در جامعه واقف نشده‌ایم.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد:‌ رهبری بارها فرموده‌اند که اگر ما می‌خواهیم به سعادت برسیم باید در پرتوی قرآن حرکت کنیم و قرآن در راس تمام امور ما باشد و امام (ره) هم بارها به این امر اشاره داشته‌اند که هیچ مکتبی بالاتر از قرآن وجود ندارد. شورای توسعه فرهنگ قرآنی باید نظام جامعی را تدوین کند که در آن نظام بدانیم جایگاه جامعه قرآنی کجاست. چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد ولی چقدر به این موضوع توجه شده است.

حسینی تاکید کرد:‌ اگر مراکز و جلسات قرآنی تعطیل شود و بودجه قرآنی که مختص این جامعه است به آن‌ها تعلق نگیرد کسی اعتراضی نمی‌کند مثل همین موضوعی که حافظان قرآن می‌توانند به صورت رایگان به تحصیلات خود بپردازند ولی چقدر در بین فعالان قرآنی ما این موضوع را جدی گرفتند. اگر یک نهاد و یا ارگان دیگری قرار بود از این مزیت بهره ببرند و از آن نمی‌توانست استفاده کند حتما اعتراضاتی را انجام می‌داد ولی جامعه قرآنی ما در این عرصه و مسائل پویا نیست.

وی ادامه داد: برای تغییر و تحول در مسابقات قرآنی و توجه مسوولان به این عرصه باید نهادهای بالادستی تصمیمات کلانی را بگیرند و زیر ساخت‌هایی شکل بگیرد که مسوولان به سمت مسائل قرآنی بیایند.

در ادامه این نشست بحر العلوم، یکی از داوران بین‌المللی مسابقات قرآنی با بیان این که این که چرا مسوولان کشوری ما به مسابقات قرآنی توجه نمی‌کنند به دلیل این مسأله است که هنوز فرهنگ توجه به این عرصه در کشور ما ترویج نیافته است، گفت: متاسفانه مسابقات قرآنی ما افراد زیادی شرکت نمی کنند و برگزاری این مسابقات و افراد شرکت کننده تبدیل به یک کلیشه شده اند و ما گاهی می ترسیم در مورد این موضوعات صحبت کنیم. همچنین مسابقات ما هیچ هیجانی را در مخاطب ایجاد نمی‌کند. وقتی مسوولان این موضوع را می‌بینند دیگر برای فعالیت در این عرصه پیش قدم نمی‌شوند.

او تصریح کرد: سوالی که در این عرصه پیش می‌آید این است که مسابقات قرآنی چه دردی را از جامعه دوا می‌کند و سوال مهم‌تر این است که اگر این مسابقات برگزار نشود چه مشکلاتی در عرصه اجتماعی پیش می‌آید. در سازمان اوقاف یک جریانی برای بازنگری در چارچوب‌ها و کارکردهای مسابقات قرآنی طرح‌ریزی شده است که این ضعف‌ها برطرف شود.

این داور بین‌المللی مسابقات قرآن تاکید کرد: مقام معظم رهبری ساعت‌ها پس از پایان این مسابقات برای دیدار با شرکت کنندگان وقت می‌گذارند و ایشان خود در این عرصه فعال هستند. در بحث توجه به مسابقات قرآنی و مسائل فرهنگی این عرصه، خواص جامعه بسیار مهم و تاثیرگذار هستند. وقتی فوتبال می‌خواهد در جام جهانی شرکت کنند و مسوولان می‌آیند و لباس تیم ملی را به تن می‌کنند و پا به توپ می‌زنند یعنی به این عرصه اهمیت می‌دهند و توجه دارند ولی وقتی یک قاری بین‌المللی می‌خواهد به مسابقات برود بی‌مهری‌هایی را از سوی مسوولان می‌بیند.

بحرالعلوم تاکید کرد: مطالبات جامعه قرآنی هم از مسوولان مطالعات شفاف و روشنی نیست. وقتی مصوبه تحصیلات رایگان برای قاریان در نظر گرفته می‌شود و کسی از جامعه قرآنی به این امر توجه نمی‌کند در نتیجه مسوولان هم خیلی به این مطالبه توجه نمی‌کنند. در انتخابات ریاست جمهوری ما تمام کاندیداها در مورد تمام عرصه‌ها صحبت می‌کنند ولی چند نفر آن‌ها در مورد این که می‌خواهند در عرصه قرآنی چه فعالیتی داشته باشند حرف و برنامه ارائه می‌دهند. هیچ کسی هم از آن‌ها در این مورد سوالی نمی‌پرسد که برنامه شما برای جامعه قرآنی چیست. ما باید از مسوولان خواسته‌هایی را داشته باشیم که آن‌ها در برابر این خواسته‌ها احساس وظیفه کنند و در این عرصه خودشان جلو بیایند و در عین حال هم نباید تمام وظیفه را گردن آن‌ها انداخت. دردنیای هنر و ورزش مطالبات آن‌ها به صورت جدی از سوی خودشان نیز پیگیری می‌شود ولی در عرصه مسائل قرآنی این‌گونه نیست.

وی گفت: جامعه قرآنی ما باید با یکدیگر متحد شوند. برخی دستگاه‌ها فعالیت‌های قرآنی دارند ولی متاسفانه رسانه‌های ما به آن‌ها توجه نمی‌کنند و مسوولان هم آنقدر دغدغه دارند که دیگر به این عرصه خیلی توجه نمی‌کنند. کشور ما برای بودجه قرآنی پول ندارد ولی برای خیلی از کارهای دیگر تسهیلات و پول ارائه می‌دهد. 9 سال است که ستاد عالی مسابقات داریم؛ همه قرآنی‌ها هم عضو هستند ولی در همین ستاد عالی مسابقات هر کسی کار خودش را می‌کند. با تمام این حرفها و تفاسیر مسئولان ما نباید در عرصه مسائل قرآنی کوتاهی کنند . آن‌ها باید بدانند که مدیون قرآن هستند و باید جایگاه قرآن در جامعه بالا ببرند.

در ادامه این نشست سلامت‌پناه، دبیر مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان این که ما در عرصه فعالیت‌های قرآنی نیاز داریم که در سه حوزه مبانی، فرآیند و پیامدها بازنگری‌هایی را داشته باشیم گفت:‌ امروز که روز پژوهش است از بسیاری از پژوهشگران در عرصه قرآن تقدیر شد که شاید خیلی در این عرصه مفید نبودند. ما باید بدانیم که در دانشگاه‌های علوم و معارف قرآنی که زیر نظر سازمان اوقاف است چند پایان‌نامه و مقاله در راستای ترویج فعالیت‌های قرآنی در جامعه ارائه شده است.

او گفت: برگزاری مسابقات قرآنی به این شکلی که اکنون در جهان اسلام وجود دارد در صدر اسلام نبوده است ولی پیامبر (ص) همواره از نظام تشویق و ترقیب در راستای مسائل قرآنی بهره می‌برده است. متاسفانه یکی از انتقاداتی که به نهادها و ارگان‌های ما در عرصه فعالیت‌های قرآنی وارد می‌شود این است که هرگاه بودجه‌ای به سازمانی برای مسائل قرآنی تعلق می‌گیرد آن‌ها به‌سرعت به فکر برپایی مسابقات قرآن می‌افتند و این آسیب است که ما فقط بودجه قرآنی را مختص مسابقات کنیم.

سلامت‌پناه گفت:‌ باید میزان اثربخشی مسابقات قرآنی در جامعه بررسی شود و بدانیم که برپایی این مسابقات در جامعه چه نفعی را به دنبال دارد. در مسابقات قرآنی ما یک نظام دقیقی نداریم ولی باید هدف برپایی مسابقات قرآنی در جامعه مشخص شود. ما تقریبا در تمام حوزه‌های فرهنگی و تمدنی از مبانی دینی جدا شده‌ایم و در رابطه با برپایی مسابقات قرآنی هم دچار همین مشکل هستیم.

انتهای پیام

کد N1069179