پاکستان در چارچوب تشدید مبارزه با تروریسم هزاران نفر را خودسرانه بازداشت کرده است

یک مقام وابسته به وزارت کشور پاکستان فاش کرد،‌ مقام‌های این کشور در چارچوب برنامه تشدید مبارزه با تروریسم که در پی کشتار یک سال پیش دانش‌آموزان مدرسه متعلق به ارتش پاکستان از سوی شبه‌نظامیان طالبان تصویب شد، حدود 100 هزار نفر را دستگیر کرده‌اند اما تنها حدود 2000 نفر از آنها شبه‌نظامی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این آمار کم‌سابقه درباره نتایج برنامه به اصطلاح "طرح اقدام ملی" پاکستان که بعد از حمله سال گذشته شبه‌نظامیان طالبان به مدرسه متعلق به ارتش این کشور در شهر پیشاور تصویب شد موجب طرح انتقادها علیه این برنامه مبنی بر این که بیشتر منجر به سرکوبهای کورکورانه شده تا حل مشکلات امنیتی مضمن، می‌شود.

امروز(چهارشنبه) مصادف با سالگرد حمله مذکور که کشته شدن 134 کودک و 19 فرد بزرگسال را در پی داشت، یک مراسم سوگواری در شهر پیشاور در شمال غرب پاکستان برگزار شد.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در سخنرانی امروز خود در این مراسم بر دستاوردهای ارتش کشورش در برخورد با تروریستها تاکید کرد هر چند که اشاره‌ای به طرح مذکور نکرد.

نواز شریف با وجود این که در جایی از سخنرانی‌اش اشاره کوچکی به "طرح اقدام ملی" داشت اما بخش زیادی از سخنرانی خود را صرف تحسین اقدامهای ارتش این کشور در عملیاتهایش در نواحی مرزی با افغانستان کرده و تاکید کرد: این عملیاتها کمر تروریستها را شکست و باعث نابودی مخفی‌گاه‌ها، مراکز آموزشی و زیرساختهای آنها شد.

پاکستان در پی حمله 16 دسامبر 2014 شبه نظامیان طالبان به مدرسه ارتش این کشور طرح 20 بندی اقدام ملی را اعلام کرد.

از جمله مسائل اجرا شده در چارچوب این برنامه، توسعه عملیاتهای مبارزه با تروریسم، دادگاه های نظامی محرمانه، از سر گیری اعدام ها و وعده دادن برای اصلاح نظام قضایی پاکستان بوده‌اند.

مقامهای پاکستانی تاکید دارند این طرح کارامد بوده و هیچ کس این مساله را که خشونتها با اجرای این طرح کاهش یافتند رد نمی‌کند. با این حال تعداد زیادی از کسانی که در چارچوب برنامه اقدام ملی دستگیر شدند غیرنظامیان بوده‌اند و برخی از آنها می‌گویند مجبور شده‌اند برای آزاد شدن به پلیس رشوه بدهند.

معمولا آمار مربوط به بازداشتها و پیگردهای انجام شده در چارچوب این برنامه به ندرت علنی می شوند اما خبرگزاری رویترز روز سه شنبه نگاهی به آمار به روز شده وزارت کشور پاکستان انداخت که نشان داد حدود 95000 نفر تحت این برنامه دستگیر شده اند.

یک مقام وزارت کشور پاکستان که نامش را فاش نساخته ضمن تایید این آمار گفت، از میان این 95000 نفر تنها حدود 2000 نفر شبه‌نظامیان حرفه‌ای بوده‌اند و مابقی آنها به سبب دیگر جرایم که بعضا نامشخص هستند دستگیر شده‌اند.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این دستگیر شدگان محاکمه شده و یا چند نفر از آنها آزاد شده‌اند.

انتهای پیام

کد N1069133