روحانی/2/:

باید خود را برای تحرک اقتصادی آماده کنیم

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نطق تلویزیونی خود درباره بسته شدن پرونده PMD اظهار کرد: این توفیق آغازی خواهد بود برای حرکت های بعدی و به ملت بزرگ ایران این موفقیت را که به خاطر ایستادگی ، صبر، تحمل و حمایتشان و هدایت های مقام معظم رهبری و همه مسئولینی که در این راستا تلاش کردند تبریک می گویم.

وی ادامه داد: مسئولین محترم وزارت امور خارجه سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بار سنگینی را برای حل و فصل مسأله PMD روی دوش داشتند. حل وفصل این مسأله از لحاظ حقوقی و فنی بسیار پیچیده بود و در سایه فضای تعامل با دنیا به وجود آمد.

رئیس جمهور یادآور شد: اگر مذاکرات هسته‌ای و تفاهمات با 1+5 نبود و صرفا پرونده می خواست از طریق آژانس و بدون کمک 1+5 حل شود شاید مدت‌ها ادامه پیدا می کرد. با حل و فصل مسائل مربوط به PMD و آنچه که شورای حکام دیروز تصمیم گرفت یکی از موانع مهم برای اجرایی شدن برجام کنار رفت و زمینه برای اجرایی شدن برجام فراهم شد.

وی ادامه داد:بعد از توافق هسته‌ای در 23 تیر امسال بین ایران و 1+5 اقدامات متعددی صورت گرفت که مهمترین آن‌ها مصوبه 2231 شورای امنیت، بیانیه اتحادیه اروپا ، بیانیه اجرایی دولت امریکا و اقدامات بعدی از جمله حل و فصل PMD بود.

وی با بیان اینکه این اقدامات راه را برای اجرایی شدن برجام آماده کرده است گفت:‌ طرف مقابل گام‌های بزرگی برداشته و دربرابرش ایران هم گام‌هایی برداشته است. گام هایی نهایی ظرف یکی دو هفته آینده برای نهایی شدن برداشته می‌شود و امیدواریم قدم هایی ظرف هفته آینده توسط طرف مقابل برداشته شود و ما هم آن قدم‌ها را برداریم.

روحانی همچنین عنوان کرد: در دی ماه تحریم‌ها برداشته خواهد شد و دولت یازدهم یکی از وعده هایی که در انتخابات به مردم داده بود ان شاء الله عملیاتی خواهد شد و زنجیره تحریم از پای اقتصاد ایران برداشته و راه برای تعامل بیشتر با جهان بازتر خواهد شد. افتخار ما به ملت بزرگ ایران و رهبر معظم انقلاب و حمایت مداوم مردم است . برای این مردم بزرگ خدمت کردن یک افتخار به حساب می آید.

وی در ادامه اظهار کرد: ما باید از این به بعد خود را برای تحرک اقتصادی آماده کنیم و دولت برای برداشتن موانع در حال توفیق یافتن است . بخش خصوصی، کارآفرینان و فعالان اقتصادی باید وارد فعالیت شوند. از همه فعالان اقتصادی ایرانیان خارج از کشور و شرکت های داخلی وخارجی که توانایی همکاری دارند دعوت می‌کنیم از فرصت پیش رو استفاده کنیم.

رئیس دولت یازدهم افزود:‌ ایران امروز امن ترین منطقه و دارای بزرگترین منابع و نیروی انسانی فوق العاده و مردم تحول خواه و به دنبال تعامل سازنده با جهان است. ما باید امروز بیش از هر زمانی به وحدت ، انسجام و یکپارچگی فکر کنیم. دوران نقد و انتقاد که در جای خودش ارزشمند بود دیگر در برجام جایی ندارد وهمه ما باید از فضای به وجود آورده به خوبی برای رشد کشور استفاده کنیم.

روحانی در پایان بیان کرد: امیدواریم این ماه ربیع الاول ماه فعالیت بیشتر برای همه مسئولین و فعال شدن همه بخش های مردمی جهت رفاه عمومی برای مردم جمهوری اسلامی ایران باشد.

انتهای پیام

کد N1069126