یک مقام هسته‌ای روسی به حبس در ایالات متحده محکوم شد

یک مقام انرژی هسته‌ای روسی به جرم کمک به شرکت‌های ایالات متحده برای انجام فعالیت‌های تجاری با شرکت دولتی انرژی هسته‌ای روسیه به چهار سال حبس در زندان فدرال و پرداخت 2.1 میلیون دلار به جرم ترتیب دادن رشوه محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، وادیم میکرین 56 ساله از شهر چوی چیس در ایالت مریلند در ماه اوت در دادگاه فدرال به جرم پولشویی گناه کار شناخته شد وی از اکتبر 2014 در زندان به سر می‌برد.

وادیم میکرین به عنوان رییس شرکت تنام (Tenam) و مدیر دپارتمان پان آمریکن جی اس سی تنکس (Tenex)، سرپرست فروش اورانیوم روسیه به ایالات متحده بود.

بر اساس توافق‌نامه سال 1992، روسیه اورانیوم با غنای بالای رقیق شده از کلاهک هسته‌ای برچیده شده را به شرکت‌های تامین کننده هسته‌ای ایالات متحده می‌فروشد.

شرکت تنکس واقع در مسکو بخشی از کمپانی دولتی روس اتم است که به عنوان صادر کننده و تامین کننده فروش عمل می‌کند.

شرکت تنام واقع در شهر بتسدا در ایالت مریلند از شرکت‌های تابع تنکس به شمار می‌رود و نماینده رسمی در ایالات متحده است.

میکرین اعتراف کرده که 2.1 میلیون دلار رشوه را در غالب هزینه مشاوره و دیگر مخارج جعلی و پاداش پنهان کرده و این پول‌ها را به بانک‌هایی در قبرس، جمهوری لتونی و سوییس ارسال کرده است.

بوریس روبیژفسکی از ایالت نیوجرسی و دارن کوندری از مریلند نیز در ارتباط با این پرونده گناه کار شناخته شدند. این دو نفر پذیرفتند که در ازای قرارداد بدون ارائه پیشنهاد به میکرین رشوه پرداخت کرده‌اند و کمپانی روبیژفسکی به عنوان واسطه عمل کرده است.

انتهای پیام

کد N1069066