روسیه از قدرت فضایی‌اش در حملات سوریه استفاده می‌کند

ارتش روسیه از زرادخانه جدیدی در مبارزاتش با داعش و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه پرده برداشت که اکثر سخت افزارهای نظامی آن صدها مایل بالاتر از سطح زمین قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی بیست، مداخله نظامی دو ماهه روسیه در سوریه به درخواست بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شامل حملات چشمگیر و کاملا مشهود توسط جنگنده‌های پیشرفته، بمب‌افکن‌ها، آتشبار پرقدرت مستقر بر روی زمین و حتی کشتی‌ها و زیردریایی‌هایی که به فاصله‌های دور موشک پرتاب می‌کنند، بوده است.

در این میان بسیج نظامی روسیه در مدار زمین امری تقریبا نامشهود اما بسیار چشمگیر و گیراست. مسکو ادعا کرده که 10 ماهواره در فضای بالای سوریه مستقر کرده تا نقشه منطقه را درآورده، اهداف را مشخص کرده و دیگر اطلاعات را جمع‌آوری کنند و سیگنال‌های رادیویی میان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی پراکنده را دریافت و منتقل کنند.

کرملین در اواسط نوامبر سال جاری میلادی شرح مفصل استقرار فضایی‌اش را ابتدا در بیانیه‌های رسمی و سپس در رسانه‌های دولتی آغاز کرد.

دولت روسیه در اوایل دسامبر سال جاری میلادی تصاویری را از ماهواره‌هایش منتشر کرد تا ثابت کند که ترکیه به داعش در صادرات نفت کمک می‌کند.

یکی از وب ‌سایت‌های تبلیغاتی دولت مسکو اعلام کرد: در حال حاضر روسیه یکی از بزرگترین و کارآمدترین گروه‌های ماهواره‌ای در جهان را دارد که در بحبوحه عملیات‌های نظامی در سوریه به اوج فعالیت خود رسیده‌اند.

این در حالی است که آمریکا همچنان با داشتن 400 ماهواره در مدار زمین از جمله 200 مدل نظامی، رهبر جهان در قدرت فضایی محسوب می‌شود.

اما این یک واقعیت است که مسکو به دنبال یک دوره کاهش پس از جنگ سرد، نیروهای فضایی‌اش را بازسازی کرده و در حال حاضر از تعدادی از جدیدترین و بهترین فضاپیماهای روسیه در جنگ سوریه استفاده می‌شود.

انتهای پیام

کد N1068956