کنفرانس خبری وزیران خارجه روسیه و بحرین

وزرای خارجه روسیه و بحرین در کنفرانس خبری مشترک در مسکو بر لزوم حل سیاسی بحران یمن و متحد شدن تلاش‌های جهانی برای حل بحران سوریه تاکید کردند.

وزرای خارجه روسیه و بحرین در کنفرانس خبری مشترک در مسکو بر لزوم حل سیاسی بحران یمن و متحد شدن تلاش‌های جهانی برای حل بحران سوریه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در سفرش به مسکو با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود دیدار و کنفرانس مطبوعاتی مشترکی را برگزار کرد.

وی در این کنفرانس با بیان اینکه تمامی دیدارها میان مقامات مسکو و روسیه در مناسبت‌های مختلف مثمر ثمر بوده و به دیدگاه‌های مشترک و نتایج مشترک دست یافته، اعلام کرد: بحرین اهمیت زیادی به تحکیم روابط با مسکو می‌دهد. روابط روسیه با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و تمامی جهان عرب روابطی رو به رشد و مثبت است.

وی گفت: ما در دیدارمان درباره مسائل منطقه‌ای، بین‌المللی مهم و پاره‌ای از مسائل دیگر درخصوص تقویت همکاری‌های دو جانبه و هماهنگی‌ها و برخی توافقنامه‌ها در زمینه‌ نظامی گفت‌وگو کردیم.

وزیر خارجه بحرین همچنین بر لزوم تلاش برای دستیابی به راهکار سیاسی فراگیر درباره یمن تاکید و اعلام کرد که بحرین از ثبات لیبی و وحدت این کشور حمایت می‌کند.

وی درباره ائتلاف نظامی به اصطلاح اسلامی که عربستان با مشارکت 34 کشور تشکیل داده نیز گفت: بحرین از این ائتلاف حمایت می‌کند و به نظر من ائتلاف اسلامی گامی مهم است. عربستان دائما به نقش خود در حمایت از منطقه عمل کرده و ما باید به عنوان یک مسلمان از دینمان حمایت کرده و جلوی کسانی که به اسم اسلام مرتکب جنایت می‌شوند، بایستیم.

درخصوص سوریه نیز وزیر خارجه بحرین بر لزوم تلاش برای رسیدن به راهکاری سیاسی براساس بیانیه ژنو1 در خصوص سوریه تاکید و از تلاش‌های روسیه در باره این کشور تقدیر کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی بحرین همچنین بر لزوم متحد کردن تلاش‌های جهانی در حل بحران سوریه تاکید و اعلام کرد بحرین و روسیه دو کشور دوست هستند که در مسائل زیادی اشتراک نظر داشته و همکاری مستمر دارند.

لاوروف نیز به نوبه خود بر حمایت مسکو از تلاش‌های همپیمانانش به ویژه بحرین تاکید و خواهان تقویت روابط دو جانبه با این کشور شد.

وی گفت: روابط بحرین و روسیه روابطی مهم است و ما روابط استراتژیک عالی با کشورهای عربی از جمله بحرین داریم.

لاوروف با اشاره به نزدیکی دیدگاه‌های روسیه و بحرین در مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام کرد که در دیدارش با خالد آل خلیفه در خصوص حل سیاسی بحران سوریه و یمن از طریق مذاکرات ملی با نظارت بین‌المللی توافق کرده‌اند.

وی به تمایل روسیه و بحرین برای بازگرداندن اوضاع عراق و دیگر کشورهای درگیر در منطقه به وضعیت قبلی‌شان اشاره و اعلام کرد که روسیه به خروج مذاکرات صلح خاورمیانه از بن بست موجود تمایل دارد.

علاوه بر این وزیر خارجه بحرین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره برنامه‌های اصلی ائتلاف اسلامی ضد تروریسم گفت ائتلاف جدید به رهبری عربستان بر رویارویی گسترده با تروریسم و تروریست‌ها در هر جایی از منطقه تمرکز دارد. مرکز عملیات در ریاض است و تمایلات نظامی، رسانه‌ای و عقیدتی به همراه برنامه‌های متنوع برای ریشه کن کردن تروریسم انجام خواهد شد. مسئولیت ما به عنوان کشوری مسلمان و عرب در برابر تروریستها دو برابر و بیشتر است و باید از دین خود دفاع کنیم. بحرین همواره به همپیمانانش در تامین امنیت در حوزه خلیج فارس، خلیج عدن و افغانستان و مساله مبارزه با داعش و دفاع از سوریه و عراق پایبند است و از هر تلاش نظامی در این باره حمایت می‌کند.

وی همچنین به حمایت بحرین از دولت مستعفی یمن اشاره کرد.

لاوروف نیز در پاسخ به این سوال با بیان اینکه روسیه طرح عربستان درباره ائتلاف اسلامی و دستور کارهای آن‌ها را مورد بررسی قرار داده، گفت: ما اهمیت خاصی برای این مساله قائلیم و امیدواریم ائتلاف اسلامی به نقطه آغاز برگزاری کنفرانس دینی بین‌المللی درباره مبارزه با تررویسم بیانجامد.

لاوروف ادامه داد: روسیه از هر گزینه‌ و هر تلاشی از سوی کشورها درباره مبارزه با تروریسم استقبال می‌کند و با آغوش باز پذیرای تلاش‌های هماهنگ با عملیات نظامی خود در سوریه است که به درخواست مقامات دمشق صورت گرفته است.

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که ائتلاف نظامی اسلامی باید نقش عقیدتی مهمی را در رویارویی با ایدئولوژی تروریسم ایفا کند.

در خصوص روابط ایران با کشورهای عربی و بحرین نیز لاوروف بر لزوم ایجاد فضای مثبت میان ایران با جهان عرب تاکید کرد.

وزیر خارجه بحرین نیز با طرح این ادعا که کشورش در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نمی‌کند، گفت: در صورتی که ایران به دخالت‌هایش در منطقه پایان دهد از روابط با این کشور استقبال می‌کنیم!

وزیر خارجه روسیه نیز با بیان اینکه تروریسم خطری جهانی برای همه کشورهاست در خصوص دیدگاهش درباره آینده تلاش‌های بین‌المللی درخصوص سوریه گفت: قبلا هم گفتم که روسیه آماده است تا در نشستی که درباره سوریه در نیویورک یا هر جای دیگر برگزار می‌شود شرکت کند. ما با جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم درباره لزوم حل سیاسی بحران سوریه و آتش بس در این کشور توافق کردیم و تلاش خواهیم کرد قطعنامه‌های وین درباره سوریه الزام آور شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ضمن تاکید بر لزوم تشکیل هیات متحد از مخالفان سوریه عنوان داشت: سازمان ملل باید به نقش محوری خود درباره توافق‌ها در خصوص سوریه عمل کند و بازیگران اصلی جهان نیز باید درباره سوریه و بحران‌های منطقه به توافق نظر برسند.

انتهای پیام

کد N1068812