نبویان در گفتگوی مشروح با مهر:

مسئولان ذوق‌زده نشوند/ پرونده ایران در آژانس تا ۱۰سال باز می‌ماند

سیاسی

دبیر کمیسیون ویژه بررسی برجام، با اشاره به مهمترین نقاط ضعف گزارش اخیر آمانو وقطعنامه دیروز شورای حکام، بر لزوم پرهیز از ذوق‌زدگی در این زمینه تأکید کرد و گفت: پرونده ما تا ۱۰ سال در این شورا باز است.

حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تصویب قطعنامه پیشنهادی ۱+۵ در جلسه روز گذشته شورای حکام آژانس و آنچه بسته شدن بسته شدن پرونده «پی ام دی» (ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران) توصیف می‌شود، اظهار داشت: این قطعنامه یک نکته مثبت دارد که بند ۹ آن است و اشاره می‌کند که پی ام دی با توجه به اقداماتی که جمهوری اسلامی انجام داده، بسته می‌شود.

وی افزود: در عین حال این قطعنامه نکات منفی بسیاری دارد که نباید از آنها غفلت کرد و باید کل این قطعنامه و زمینه تدوین آن را با هم ملاحظه کرد.

دبیر کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس، در توضیح این نکته گفت: این پیش‌نویس در تاریخ ۱۶ آذرماه از سوی شورای حکام به آژانس ارائه شده بود و در بند C آن تاکید می‌کند که گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پی ام دی مورد توجه شورای حکام در تصویب این قطعنامه بوده است، در حالی که در گزارش آمانو در بیش از ۳۰ بند اتهاماتی را به جمهوری اسلامی در زمینه ساخت سلاح هسته‌ای وارد کرده است.

نبویان با اشاره به عضویت جمهوری اسلامی ایران در معاهده منع تولید سلاح‌های هسته‌ای (NPT) اظهار داشت: بر اساس ماده ۴ این معاهده کشورهای عضو می‌توانند به هر میزان که نیاز دارند و در هر سطحی، غنی‌سازی اورانیوم را انجام دهند، مشروط بر اینکه به سمت اهداف نظامی منحرف نشوند، اما ملاحظه می‌کنیم که برای محدود کردن جمهوری اسلامی در بهره‌مندی از حق قانونی خود، آن را به انحراف به سمت اهداف نظامی متهم می‌کنند.

وی با اشاره به سابقه پرونده هسته‌ای ایران و باز شدن آن از سال ۸۱، اظهار داشت: آقای روحانی در صفحات ۵۶۷، ۶۱۴ و ۶۲۰ کتاب خاطرات خود با عنوان «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» تاکید می‌کند که یکی از موفقیت‌های ما در دو سال مدیریت ابتدایی پرونده هسته‌ای این بود که برای دنیا اثبات کردیم که به سمت اهداف نظامی انحرافی نداشته‌ایم و بر همین اساس شورای حکام در نوامبر ۲۰۰۴ (آبان ۸۳) با صدور قطعنامه‌ای بر عدم انحراف ایران صحه گذاشت.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: با وجود چنین ادعایی و صرفنظر از عقب‌نشینی‌هایی که در جریان برجام از حقوق خود انجام داده‌ایم، اکنون این سوال وجود دارد که چرا در گزارش اخیر آمانو باز هم به تکرار ادعای فعالیت‌های هسته‌ای نظامی ایران تا پیش از ۲۰۰۳ پرداخته شده است!؟ مگر آقای روحانی نمی‌گوید که عدم انحراف ایران را در آن مقطع برای دنیا اثبات کرده بودند!؟

بیش از ۳۰ مورد اتهام به ایران در گزارش اخیر آمانو و تأیید آن در قطعنامه شورای حکام

نبویان با بیان اینکه قطعنامه دیروز شورای حکام بر اساس گزارش دو هفته قبل آمانو تدوین و تصویب شده است، تصریح کرد: در بیش از ۳۰ بند از گزارش آمانو، اتهاماتی درباره انحراف فعالیت‌های ما به سمت آزمایش چاشنی‌های هسته‌ای، پنهان‌کاری و ارائه اطلاعات نادرست مطرح شده است که از جمله آنها بندهای ۲، ۳، ۴، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۹، ۳۳، ۴۰، ۴۱، ۴۷، ۴۸، ۵۰، ۵۱، ۷۰، ۸۰ و ۸۱ گزارش آمانو است.

وی ادامه داد: معنی تکرار این ادعاها در گزارش آمانو که اتفاقا دیروز این گزارش مجددا قرائت و مورد تایید قرار گرفت، این است که جمهوری اسلامی در ۱۲ سال اخیر صادقانه با دنیا رفتار نکرده و جای تاسف است که مذاکره‌کنندگان ما این گزارش را سفید یا خاکستری توصیف کرده‌اند.

پرونده ایران تا ۱۰ سال باز خواهد ماند

دبیر کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با بیان اینکه در بند I قطعنامه روز گذشته شورای حکام بر مدت نامعلوم اجرای برجام و نظارت آژانس اشاره شده است، گفت: معنی بند L نیز این است که اگر اقلام دومنظوره که در صنایعی مانند پتروشیمی یا نفت کاربرد دارد مورد استفاده جمهوری اسلامی قرار بگیرد، به منزله انحراف به سمت ساخت سلاح‌های هسته‌ای خواهد بود.

نبویان گفت: در بند ۹ این قطعنامه که تنها نکته مثبت آن است، بر بسته شدن پی ام دی تاکید شده، اما بلافاصله در بند ۱۰ تاکید می‌شود که ایران ملزم است همکاری کاملی را با آژانس در زمینه پادمان و پروتکل الحاقی داشته باشد و دسترسی آنلاین و بدون محدودیت به بازرسان آژانس ارائه دهد و در این رابطه به بند Q در برجام استناد می‌کند که در این بند دسترسی به اماکن نظامی مطرح شده است.

وی اضافه کرد: بند ۱۴ قطعنامه شورای حکام نیز اعلام می‌کند که پرونده ایران تا ۱۰ سال در این شورا باز خواهد بود؛ پس چه چیزی بسته شده است؟ اینها نشان می‌دهد که حتی فعالیت‌‌‌های متعارف موشکی نیز باید تحت نظارت آژانس باشند.

دبیر کمیسیون ویژه برجام در مجلس خاطرنشان کرد: نکته اصلی در چند بند ابتدایی قطعنامه شورای حکام این است که تاکید می‌کند این روش راستی‌آزمایی فقط مختص ایران است و نباید به عنوان یک عرف برای سایر کشورها تلقی شود و این یک تحقیر است که ایران باز هم به عنوان یک استثناء معرفی شود.

مسئولان ذوق‌زده نشوند و با عجله اقدام نکنند/ اعزام ۳۰۰ نفر به نطنز برای جمع آوری سانتریفیوژها، با سه روز آموزش!

نبویان با تاکید بر لزوم پرهیز از ذوق‌زدگی توسط مسئولان در مرحله پس از تصویب این قطعنامه، اظهار داشت: از جمله نکات مورد تاکید مقام معظم رهبری در فرمان اخیر ایشان، این بوده است که اجرای تعهدات ایران از جمله تبادل سوخت یا تغییر راکتور اراک، باید به صورت گام به گام انجام شود و تضمین جدی برای اجرای گام‌های مختلف گرفته شود.

وی با انتقاد از شتاب‌زدگی مسئولان اجرای برجام در این مرحله حساس، گفت: دو هفته قبل ۳۰۰ نفر را از تهران به نطنز برده‌اند تا سانتریفیوژها را جمع‌آوری کنند؛ من این موضوع را از معاون پارلمانی انرژی اتمی پرسیدم که ایشان تایید کرد و گفت که سه روز آنها را آموزش داده‌ایم! معنی این همه عجله آن هم در قبال دستاوردهایی که به مرور زمان به دست آمده است، چیست؟!

اعضای هیات نظارت بر برجام، به مردم معرفی شوند/ ناظر و مجری، یکی نباشد

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر لزوم تبیین صادقانه تمام نکات مثبت و منفی قطعنامه شورای حکام برای مردم توسط مذاکره‌کنندگان کشورمان عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب بر لزوم نظارت یک هیات قوی، آگاه و هوشمند در شورای عالی امنیت ملی بر اجرای برجام تاکید کردند، اما سئوال ما این است که چرا اعضای این هیات معرفی نمی‌شوند.

نبویان تصریح کرد: اعضای این هیات که ناظر هستند، نباید از میان مجریان که مسئول اجرای برجام هستند انتخاب شوند. این منطقی نیست که ناظر و مجری یکی باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید زمان بگذرد و چند سالی نخواهد گذشت که ملت ایران آنچه را که گذشت ارزیابی می‌کند و قضاوت می‌کند که آیا منافعش تامین شده است یا خیر.

کد N1068705