اخباری از دیدار فرنجیه با اسد و اعلام موضع وی نسبت به طرح حریری

سیاسی

اطلاعات منابع لبنانی حاکی از آن است که سلیمان فرنجیه روز یکشنبه به دمشق رفته و با بشار اسد دیدار کرده است. حتی گفته می‌شود دیدار این دو مثبت بوده و فرنجیه، اسد را در جریان جزئیات طرح سعد حریری برای حل بحران ریاست جمهوری لبنان گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه الاخبار لبنان به نقل از "منابع آگاه" نوشت، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دیدار با سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده لبنان که قرار است با طرح سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان برای پست ریاست جمهوری این کشور نامزد شود، موضع خود را نسبت به این طرح اعلام کرده است.

به گفته این منابع، اسد به فرنجیه گفته است "دلایلی که موجب بیرون راندن حریری از قدرت شد، هنوز منتفی نشده است." این حرف اسد به گفته منابع موضع واقعی رئیس‌جمهوری سوریه را نسبت به طرح حریری روشن می‌کند. در واقع دمشق این طرح را معامله‌ای بین ریاست جمهوری و حکومت فعلی در لبنان می‌بیند.

از سوی دیگر منابعی در ائتلاف 14 مارس(وابسته به حریری) اخبار منتشر شده درباره اینکه فرنجیه به حریری طی دیدارشان در پاریس تعهداتی داده است را تکذیب کرد. به گفته این منابع حریری از فرنجیه خواسته بود تا مواضع خود را نسبت به قانون انتخابات، خصوصی سازی و مسائل اقتصاد و مسائل دیگر اعلام کند اما فرنجیه نظر خود را نگفته و به چیزی تعهد نداده است. زمانی هم که حریری از فرنجیه خواسته بود به ریاض سفر کند، فرنجیه به وی گفته بود که به عنوان رئیس جمهور به ریاض خواهد رفت نه به عنوان نامزد.

در حال حاضر طرح حریری درباره ریاست جمهوری لبنان با موانع زیادی روبروست. قرار است فرنجیه فردا (پنجشنبه) در یک برنامه تلوزیونی درباره این موانع و برنامه ریاست جمهوری‌اش صحبت کند. هنوز مشخص نشده که حریری چه زمانی می‌خواهد فرنجیه را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کند.

به گفته الاخبار بیشتر مسئولان سیاسی لبنانی طی دو روز اخیر سکوت اختیار کرده‌اند و منتظر سخنان فردای فرنجیه هستند. همچنین حریری نیز منتظر است تا ببیند فرنجیه چه می‌گوید بعد وی را به عنوان نامزد معرفی کند. حریری می‌خواهد مطمئن شود که فرنجیه همچنان می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری باشد تا حمایتش را از وی اعلام کند.

همچنین فرنجیه در حال حاضر مشغول گفتگو درباره مسائلی است که یک سال پیش وی و دیوید هیل، سفیر آمریکا در لبنان درباره آن صحبت کرده بودند. در آن زمان هیل درباره میزان آمادگی ائتلاف 8 مارس(نزدیک به حزب الله) برای حمایت از نامزدی‌ فرنجیه جهت تصدی پست ریاست جمهوری در صورت توافق طرف مقابل از وی سوال کرده بود. این مسئله یعنی هیل از یک سال پیش وی را نامزد دانسته است.

درحال حاضر گروه‌های سیاسی لبنانی در ائتلاف 8 مارس منتظر این هستند که ببینند آیا فرنجیه حمایت خود را از نامزدی میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح اعلام خواهد کرد یا این مسئله را نادیده خواهد گرفت. همچنین قرار است امروز (چهارشنبه) جلسه انتخاب رئیس‌جمهور لبنان در پارلمان برگزار شود.

انتهای پیام

کد N1068608