حمایت باغچلی از عدالت و توسعه در بحران پیش‌آمده میان ترکیه و عراق

سیاسی

رهبرحزب اپوزیسیون "جنبش ملی‌گرا" ترکیه در اختلاف دیپلماتیک میان دولت آنکارا و بغداد در خصوص استقرار نیروهای ترکیه‌ای در یکی از کمپ‌های شمال عراق، جانب حزب حاکم عدالت و توسعه را گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، دولت باغچلی، رهبرحزب "جنبش ملی‌گرا" گفت: تمامیت ارضی، استقلال و منافع ملی عراق برای ترکیه بسیار حائز اهمیت است اما بغداد نیز باید برای ترکیه احترام قائل شود.

وی در نشست فراکسیون پارلمانی حزبش افزود: درست است، سیاست حزب حاکم عدالت و توسعه درباره عراق به طور کلی اشتباه است. اما عراق است که از نیروهای ترکیه دعوت کرده و مکانی را در منطقه بعشیقه به آن‌ها اختصاص داده است. دیروز تا امروز چه چیزی تغییر کرده است؟

باغچلی ادامه داد: اقدام ترکیه برای رفتن به شمال عراق به منظور آموزش و کمک به هم نژادی‌های ترکمانش و دیگر عناصر در عراق امری کاملا عادی است. هیچ گونه اغراقی در این باره وجود ندارد اما اصلا قابل درک نیست که چرا دولت بغداد به گونه‌ای واکنش نشان می‌دهد که انگار اولین بار است که درباره عملیات حمایت نیرو می‌شنود.

اوایل ماه جاری میلادی آنکارا نیروها و خودروهای زرهی خود را در شمال عراق مستقر کرده و آن را به عنوان اقدامی عادی و لازم برای حفاظت از مربیان ترکیه‌ای که با نیروهای عراقی در مبارزه با داعش کار می‌کنند، توصیف کرد.

عراق به شدت از این اعزام نیرو انتقاد کرده و آن را به عنوان تهاجم و نقض استقلال و تمامیت ارضی خود توصیف کرده است. بغداد چندین بار از این نیروها خواست تا از خاک عراق خارج شوند و به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد.

14 دسامبر سال جاری میلادی ترکیه بخشی از نیروهایش را از کمپ بعشیقه در نزدیکی شهر موصل خارج کرد. منابع نظامی ترکیه می‌گویند، برخی از نیروهای ترکیه‌ای که در بعشیقه مستقر بودند در چارچوب برنامه‌ریزی‌ها و تنظیمات جدید علیه داعش به اقلیم کردستان در شمال عراق منتقل شده‌اند.

انتهای پیام

کد N1068405