کشیش کانادایی در کره شمالی به حبس ابد محکوم شد

سیاسی

کره شمالی یک کشیش کانادایی را به اتهام تبلیغ و توطئه علیه این کشور به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این جدیدترین مورد از دستگیری و حبس مبلغان مذهبی در کره شمالی به اتهام مداخله در امور داخلی این کشور است.

هیئون سو لیم، کشیش کانادایی زاده کره جنوبی که در کلیسای "Light Korean Presbyterian Church" در شهر تورنتو فعالیت داشته از جانب دادگاه عالی کره شمالی پس از یک محاکمه مختصر مجازات شد.

خبرگزاری شینهوای چین گزارش داد، این دادگاه لیم را از بابت "پیوستن به آمریکا و کره جنوبی در تدارک توطئه حقوق بشری علیه کره شمالی و ایجاد و اشاعه تبلیغاتی با هدف لکه دار کردن وجهه کره شمالی" گناهکار شناخت.

وی همچنین متهم شده است به این که به کسانی‌ که خواهان فرار از کره شمالی بوده‌اند کمک کرده است.

بر اساس حکم این دادگاه لیم به همه اتهاماتش اعتراف کرده و "پشیمانی فراوان" خود را ابراز کرده است.

لیم در ماه ژانویه بعد از آن که از چین وارد کره شمالی شد توسط مقامهای پیونگ یانگ دستگیر شد.

کلیسای وی در شهر تورنتوی کانادا اعلام کرده که وی صرفا برای انجام یک ماموریت انساندوستانه به کره شمالی رفته و چندین بار به کره شمالی سفر کرده بود تا از فعالیت یتیم‌خانه‌ها و پرورشگاه‌ها حمایت کند.

در ماه اوت گذشته کره شمالی ویدیویی از لیم منتشر کرد که او را در حال شرکت در یک مراسم ویژه روزهای یکشنبه در کلیسای پونگسوی پیونگ یانگ و اعتراف به چندین اتهام در جریان سخنرانی برای گروه کوچکی شامل چند خارجی نشان می‌داد.

لیم در این ویدیو اعتراف کرد: من مرتکب جدی‌ترین جرم یعنی توهین و افترا به شان عالی و رهبری جمهوری شدم.

خارجی‌های دستگیر شده در کره شمالی اغلب مجبور به قرائت اعترافهای تدوین شده از سوی مقامها به طور عمومی می‌شوند تا این کار موجب کمک به آزادی احتمالی آنها شود.

پیونگ یانگ معمولا سوظن زیادی به مبلغان مذهبی خارجی دارد هر چند که به برخی از آنها اجازه انجام فعالیتهای انساندوستانه را در خاک این کشور میدهد.

درگذشته تعدادی از مبلغان مذهبی مسیحی که اغلب شهروندان آمریکایی دارای اصالت کره‌ای هستند در کره شمالی دستگیر شده‌اند و برخی از آنها تنها هنگامی که چهره‌های سیاسی عالی رتبه آمریکا مداخله کردند اجازه آزادی و بازگشت به خانه را پیدا کردند.

انتهای پیام

کد N1068404