امضای توافق صلح لیبی به فردا موکول شد/ دیدار بی‌سابقه رهبران طرف‌های درگیر لیبی در مالت

لیبی

همزمان با دیدار رهبران طرف‌های درگیر در لیبی برای نخستین بار پس از آغاز درگیری‌ها، منابع دیپلماتیک آگاه اعلام کردند که امضای توافق صلح لیبی به فردا (پنجشنبه) موکول شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه رای الیوم، یک منبع دیپلمات در مراکش در تماس تلفنی با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که پس از نشست با نمایندگان کشورهای غربی در وزارت خارجه مراکش توافق شد مراسم امضای این توافقنامه به صبح روز پنج شنبه موکول شود.

قرار است در این مراسم تعدادی از وزرای خارجه کشورهای عربی حضور داشته باشند.

سخنگوی هیات سازمان ملل در لیبی نیز در این خصوص گفت: موکول این مراسم به روز پنج شنبه به دلیل مسائل لجستیکی مربوط به انتقال ورود تمامی هیات‌ها به صخیرات است.

طبق این توافقنامه با تشکیل دولت وحدت ملی، دولت جدید هدایت مرحله گذار سیاسی را به مدت دو سال برعهده می‌گیرد و در پایان انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود.

قرار بود اعضای کنگره منحل شده لیبی (دولت طرابلس) و دولت طبرق امروز (چهارشنبه) در صخیرات توافقنامه صلح را با نظارت سازمان ملل به امضا برسانند.

هیات سازمان ملل با وجود مخالفت اعضای کنگره ملی لیبی و نیز برخی نمایندگان نزدیک به پارلمان طرابلس تصمیم گرفتند این توافقنامه را به امضا برسانند.

در همین راستا، مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل به لیبی توافقنامه لیبی در تونس را مانعی در راه دستیابی به توافقی سیاسی با نظارت سازمان ملل دانست و علاوه بر وی، برخی کشورها مانند آمریکا و نیز اتحادیه اروپا با این توافق مخالفت کردند.

از سوی دیگر، رهبران گروه‌های درگیر لیبی روز سه شنبه با یکدیگر در والتا، پایتخت مالت دیدار کردند.

این دیدار برای اولین بار پس از بروز شکاف سیاسی در لیبی و با حضور عقیله صالح، رئیس پارلمان منحل شده لیبی و نوری ابوسهمین، رئیس دولت طبرق برگزار شد.

این دو مسئول در کنفرانسی مطبوعاتی پس از این نشست تاکید کردند که اعضای امضاکننده توافق صلح در تونس نمایندگان دو طرف درگیر نیستند.

برخی رسانه‌های لیبیایی از جمله شبکه تلویزیونی النبأ، تصاویری از صالح وابوسهمین در حال دست دادن با یکدیگر منتشر کردند.

این اولین دیدار علنی صالح و ابوسهمین از زمان آغاز درگیری‌ها در طرابلس در تابستان سال 2014 است.

ابوسهمین در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: در لیبی هیچ گروهی با این مساله که شریعت اسلام منبع قانونگذاری است. مخالفتی ندارد وهمه بر این باورند که هر مساله یا امری مخالف با شریعت اسلام باطل است. هیچ کس در مورد لزوم مقابله با تروریسم و افراطی‌گری تردید ندارد و همه در مورد مبارزه با مهاجرت غیرقانونی موافق هستند.

وی با اشاره به اینکه در نشست مذکور با صالح در مورد تسریع در برگزاری نشست‌ها از طریق کمیته‌ها از فردا برای رسیدگی به موارد مورد اختلاف گفت: هر دو طرف بر تسریع در تشکیل دولت وفاق ملی با خواست مردم لیبی تاکید دارند.

وی تعجیل در اعلام دولت و تعیین نخست وزیر را عامل بحرانی شدن اوضاع دانست.

عائشه العقوری، یکی از اعضای دولت طبرق نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: دیدار صالح و ابوسهمین با هدف دستیابی به راه حلی توافقی و به دور از هرگونه فشار از سوی هیات سازمان ملل انجام شد.

العقوری افزود: به زودی توافقی میان دو طرف در مورد تشکیل دولتی که بستر انتخابات پارلمانی را فراهم کند صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: هیات سازمان ملل به دنبال تشکیل دولتی که با تروریسم مبارزه کند نیست بلکه به دنبال دولتی در منطقه الخضراء(اشاره به منطقه الخضراء بغداد) است که بازگشت شرکت ‌های خارجی را تسهیل بخشد و میانگین تولید نفت را افزایش دهد.

در همین راستا، یک گروه در دولت طبرق با نتایج کنفرانس اخیر رم مخالفت کرده و گفت‌وگویی که در تونس در مورد اصول آن توافق شد، راه حل بحران دانستند.

نمایندگان 17 کشور در رم بیانیه‌ مشترکی را در مورد اجرای فوری آتش بس در لیبی و التزام به قطع هرگونه رابطه با گروه‌هایی مخالف توافقنامه صلح امضا کردند.

همچنین نمایندگان کنگره ملی لیبی و نیز نمایندگان دولت طبرق چند روز قبل در تونس به توافق اولیه برای پایان درگیری رسیدند.

انتهای پیام

کد N1068383