اوضاع امنیتی افغانستان در 2015 وخیم‌تر شد

در گزارش جدید پنتاگون آمده که اوضاع امنیتی در افغانستان در سال جاری میلادی و در جریان فصل درگیری‌ها وخیم‌تر شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری NPR، در این گزارش جدید از سوی وزارت دفاع آمریکا درباره وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان همچنین آمده که حملات طالبان بیشتر و تلفات نیروهای افغان بسیار زیاد بوده است. همچنین داعش در افغانستان به اصلی‌ترین تهدید در این کشور بدل شده است.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است: این نخستین سالی است که نیروهای افغان در انجام حملات علیه طالبان پیشرو هستند. اگرچه این گروه شبه نظامی همچنان انعطاف پذیر است. حملات در کابل در سال جاری میلادی نسبت به 2014، 27 درصد افزایش یافته است. طالبان به حملات خود برای دستیابی به مناطق روستایی ادامه می‌دهد اما قادر نبوده عملیات گسترده انجام داده یا به پیروزی‌های استراتژیک نائل شود.

در این گزارش همچنین آمده است: نرخ تلفات در میان نیروهای افغان بیش از 25 درصد رشد داشته است. درهمین حال، داعش در شرق افغانستان رخنه کرده و برای نخستین بار حملات خود را افزایش داده است.

در گزارش وزارت دفاع آمریکا به علت اصلی تصمیم باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در به تاخیر انداختن خروج نیروها از افغانستان اشاره شده و آمده است: این تصمیم برای نگهداشتن 9800 تن از نیروهای آمریکایی در افغانستان در سال 2016 است که به نیروهای آمریکایی این امکان را می‌دهد تا هم به نیروهای افغان کمک کرده و هم عملیات مقابله با تروریسم را پشتیبانی کنند.

انتهای پیام

کد N1068362