در راستای تحقیقات درباره فساد؛

پلیس برزیل منازل رئیس پارلمان، وزیر گردشگری و ... را بازرسی کرد

پلیس برزیل به منازل رییس پارلمان این کشور، وزیر توریسم، وزیر سابق انرژی و معادن و یکی از قانونگذاران پارلمان حمله کرد.

پلیس برزیل به منازل رییس پارلمان این کشور، وزیر توریسم، وزیر سابق انرژی و معادن و یکی از قانونگذاران پارلمان حمله کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، حمله پلیس برزیل به منازل این سیاستمداران که روز سه شنبه صورت گرفت، در اصل اقدامی گسترده در تحقیق درباره فساد مرتبط با سیاستمداران ائتلاف حاکم و شخصیت‌های برجسته تجاری محسوب می‌شود.

ادواردو کانها، رییس پارلمان برزیل با دیلما روسف، رییس جمهوری این کشور در پی روند استیضاح علیه وی که در دوم دسامیر 2015 مطرح شد، در تنش به سر می‌برد؛ روند استیضاحی که به خاطر اتهامات درباره نقض قوانین بودجه‌ای در افزایش هزینه‌ها در جریان کمپین انتخاباتی در سال گذشته میلادی مطرح شد.

در بیانیه پلیس برزیل آمده که افسران پلیس به منازل رییس پارلمان در پایتخت این کشور و ریودوژانیرو حمله کرده و در هفت ایالت دیگر نیز 35 مورد تفحص و جستجو انجام دادند.

حمله پلیس به محل سکونت وزیر گردشگری، وزیر سابق معادن و انرژی و همچنین یکی از قانونگذاران پارلمان برزیل نیز صورت گرفت.

شبکه خبری GloboNews گزارش داد، خانه وزیر علوم نیز توسط پلیس برزبل مورد تجسس قرار گرفته است.

پلیس برزیل اعلام کرد، قاضی دادگاه فدرال این کشور دستور تداوم این جستجوها و اقدامات از سوی پلیس را که بخشی از برنامه "عملیات کارواش" است، داده است؛ برنامه‌ای که به بررسی اتهامات مربوط به پرداخت رشوه در ارتباط با کارخانجات دولتی به ویژه رسوایی پتروبراس می‌پردازد.

رییس پارلمان برزیل که حزب جنبش دموکراتیکش بزرگترین در ائتلاف دولت روسف محسوب می‌شود،‌ در اوت سال جاری میلادی به فساد و پولشویی متهم شده و نخستین سیاستمدار مهمی در برزیل است که در برنامه "عملیات کارواش" تحت پیگرد قرار می‌گیرد. وی در ژوئیه سال جاری میلادی از دولت ائتلافی روسف بیرون آمد و اوایل ماه جاری میلادی علیه روسف طرح استیضاح را مطرح کرد.

بسیاری از مردم برزیل بیش از آنکه از رکود اقتصادی در کشور ناراحت باشند،‌ از اتهام مربوط به بودجه در برزیل که در کمپین انتخاباتی روسف به وجود آمد، عصبانی هستند.

خود روسف درباره این اتهامات مورد بازجویی قرار نگرفته اما سوالاتی دراین باره وجود دارد که آیا وی درباره این فساد آگاهی داشته یا خیر.

انتهای پیام

کد N1068308