دیدارهای کری با پوتین و لاوروف؛

روسیه و آمریکا توافق کردند نشست بین‌المللی درباره سوریه روز جمعه برگزار شود

آمريكا,روسيه

وزرای خارجه آمریکا و روسیه طی دیدار خود در مسکو اعلام کردند که نشست بین‌المللی درباره سوریه روز جمعه در نیویورک برگزار می‌شود. وزیر خارجه آمریکا در عین حال بار دیگر تاکید کرد که بشار اسد در آینده سوریه هیچ نقشی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، جان کری،‌ وزیر خارجه آمریکا طی سفر خود به روسیه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و درباره برگزاری نشست بین‌المللی با هدف حل بحران سوریه گفت‌وگو کرد.

وزرای خارجه آمریکا و روسیه طی دیدار خود اعلام کردند که نشست بین‌المللی درباره سوریه روز جمعه در نیویورک برگزار خواهد شد.

لاوروف تاکید کرد: ما از برگزاری نشست جدید درباره سوریه در نیویورک در سطح وزارتی حمایت می‌کنیم و مسکو همچنان به همکاری با واشنگتن برای مشخص کردن لیست مخالفان میانه رو و لیست تروریست‌ها ادامه خواهد داد.

کری پس از نشست با لاوروف تاکید کرد: روسیه و آمریکا زمینه مشترکی را یافته‌اند که گروه‌های مخالف براساس آن می‌توانند در مذاکرات آینده شرکت کنند.

کری تاکید کرد: اسد هیچ جایگاهی در آینده سوریه نخواهد داشت.

وی همچنین گفت که پوتین نگرانی‌های آمریکا درباره حملات هوایی روسیه در سوریه را جدی می‌گیرد و دو طرف بر تبادل اطلاعات درباره حملات علیه تروریست‌ها توافق کردند.

لاوروف نیز گفت: ما نیاز به همکاری بیشتری برای مبارزه با تروریسم داریم و همچنان سوال‌هایی وجود دارد که باید به بررسی آن بپردازیم.

کری در دیدار با پوتین نیز گفت: دو دور مذاکرات وین آغاز خوبی بود من و لاوروف درباره توانایی واشنگتن و مسکو جهت اتخاذ اقدامات بیشتر برای پیشبرد حل بحران سوریه دیدگاه یکسانی داریم.

وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهوری روسیه گفت: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا حمایت خود را از لاوروف و تیم ما برای تشکیل موضع یکپارچه در قبال مسائل مربوط به اوکراین و سوریه اعلام کرده است.

ولادیمیر پوتین نیز ضمن تاکید بر اینکه مسکو و واشنگتن برای حل بحران سوریه به صورت مشترک تلاش می‌کنند،

تاکید کرد: آمریکا و روسیه برای حل بحران‌های مهم در جهان تلاش می‌کنند و لاوروف وی را در جریان جزئیات پیشنهادهای واشنگتن در این باره گذاشته است و وی از ایجاد فرصتی برای بررسی این مساله استقبال می‌کند.

جان کری همچنان پس از دیدار خود با لاوروف و پوتین تاکید کرد: من در روسیه در خصوص روند انتقال سیاسی در سوریه صحبت کردم و گفت‌وگوی ما بر سرنوشت بشار اسد متمرکز نبود. اما من به مسکو اعلام کردم که ابقای بشار اسد در قدرت محال است.

کری تاکید کرد: ما آماده همکاری با مسکو برای از بین بردن داعش هستیم و امیدواریم که به زودی روند درگیری‌ها در سوریه متحول شود.

انتهای پیام

کد N1068088