آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد

تمام قطعنامه‌های پیشین علیه ایران لغو می‌شوند

مدير كل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي,برجام,پی‌ام‌دی,شورای حکام آژانس

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز گزارش ارزیابی نهایی یوکیا آمانو درباره برنامه هسته‌ای گذشته و حال ایران را بررسی کرد و قطعنامه‌ای را به تصویب رساند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز گزارش ارزیابی نهایی یوکیا آمانو درباره برنامه هسته‌ای گذشته و حال ایران را بررسی کرد و قطعنامه‌ای را به تصویب رساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری آژانس بین المللی انرژی اتمی، یوکیا آمانو در ابتدای سخنانش در شورای حکام گفت: آژانس ارزیابی می‌کند که دامنه فعالیت‌های مرتبط با توسعه وسایل انفجاری هسته‌ای تا پایان سال 2003 به عنوان اقدامی هماهنگ انجام شده است و پس از سال 2003 فعالیت‌های دیگری جایگزین شده است.

آژانس ارزیابی می‌کند که این فعالیت‌ها از مطالعات علمی و کسب توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فنی مرتبط فراتر نرفته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نشانه‌های معتبری مبنی بر فعالیت‌های مرتبط با توسعه ابزار انفجاری هسته‌ای در ایران پس از سال 2009 در دست ندارد.

این گزارش گام نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی بود که تحت نقشه راه توافق بین ایران و آژانس برای روشن ساختن برنامه‌های گذشته و حال هسته‌ای ایران ارائه شد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نتیجه گیری کرد: کارهای بسیاری پیش روی ماست همه طرف‌ها باید به طور کامل تعهدات خود را طبق برجام اجرا کنند. تلاش‌های قابل توجهی مورد نیاز است تا به این توافق دست یابیم. شورای حکام از ایران درخواست کرد تا به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و تدابیر حفاظتی جامع توافق و پروتکل الحاقی را اجرا کند.

شورای حکام موافقت کرد تا قطعنامه‌های مرتبط را که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در گذشته به تصویب رسیده بود را لغو کند.

انتهای پیام

کد N1067755