/نشست ویزه شورای حکام/

درخواست نماینده آمریکا در آژانس برای بسته شدن موضوع پی‌ام‌دی

ايران,مدير كل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي,پی‌ام‌دی,شورای حکام آژانس

نماینده آمریکا در آژانس با بیان اینکه ارزیابی نهایی آمانو گامی ضروری در جهت تکمیل اجرای نقشه راه است، بسته شدن موضوع پی ام دی در نشست شورای حکام را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هنری انشر نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه خود در نشست فوق العاده شورای حکام با اشاره به توافق ایران و آژانس بر سر نقشه راه در ماه ژوئیه برای رسیدگی به مسائل باقیمانده برنامه هسته‌ای گذشته و حال ایران گفت: ارزیابی نهایی یوکیا آمانو مدیرکل آژانس یک پیروزی مهم و یک گام ضروری در جهت تکمیل روند اجرای نقشه راه است.

نماینده آمریکا در آژانس در ادامه بیانیه خود با تاکید بر اینکه منافع جامعه بین الملل در رفع نگرانی‌هایش درباره فعالیت هسته‌ای ایران قدرت‌های جهانی را بر آن داشت تا با این کشور بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به توافق دست یابد افزود: با توجه به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ، آژانس بین المللی انرژی اتمی از سوی شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل موظف به راستی آزمایی تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برجام شده است. راستی آزمایی و نظارت بر این تعهدات امری ضروری برای اطمینان از این است که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز است و باقی خواهد ماند.

انشر در ادامه گفت: همان طور که ما به سمت روز اجرای برجام پیش می‌رویم آمریکا به همراه دیگر کشورهای عضو همکاری خواهد کرد تا اطمینان یابد که آژانس منابع لازم برای اجرای این مسئولیت‌های مهمش را در اختیار دارد. این مسئولیت‌های جدید باید به گونه‌ای اجرا و هزینه‌هایش تامین شود که بر دیگر وظایف ضروری آژانس در زمینه پادمان‌ها، امنیت، ایمنی و همکاری فنی تاثیری نداشته باشد.

وی در ادامه به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی گروه 1+5 به شورای حکام در ارتباط با موضوع ابعاد نظامی احتمالی (پی ام دی) اشاره کرد و گفت: پیش نویس این قطعنامه که در اختیار ما قرار گرفته از حمایت گروه 3+3 برخوردار است و ما امیدواریم که شورای حکام نیز برای تصویب آن به ما بپیوندد. این پیش نویس قطعنامه، قطعنامه‌های مربوطه پیشین شورای حکام و تصمیمات مربوط به ایران را لغو می‌کند و پس از آنکه مدیرکل آژانس تایید کند ایران تعهدات مرتبط هسته‌ای اش را برای رسیدن به روز اجرای برجام انجام داده است، در آن زمان برنامه کاری در نشست های شورای حکام در خصوص ایران با یک دستور کار جدید جایگزین می‌شود که مربوط به نظارت و راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است.

وی تصریح کرد: این رویکرد سبب می‌شود تا تمرکز شورای حکام از موضوع قدیمی پی ام دی به اجرا و نظارت بر برجام تغییر کند. هرچند ما این فصل بسیار مهم را امروز می‌بندیم باید همچنان از توانایی آژانس برای تحقیق درباره هرگونه نگرانی احتمالی آگاه باشیم. هیچ موردی در این قطعنامه مانع از این نمی‌شود که آژانس نتواند به طور کامل اختیاراتش را برای دنبال کردن اطلاعات مربوط به برجام یا پادمان‌های مربوطه به کار گیرد. به طور شفاف باید بگویم که آژانس حق و وظیفه پیگیری چنین مسایلی را از طریق اجرای توافق پادمانی ایران، پروتکل الحاقی و اقدامات راستی آزمایی و شفاف سازی پیشرفته طبق برجام دارد.

نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش پایانی بیانیه خود تاکید کرد: آمریکا گزارش مدیرکل در سند GOV/2015/68 رلا بررسی کرده و خواهان انتشار این گزارش به علاوه دیگر گزارشات مربوط به فعالیت‌های آژانس طبق برجام است که تاکنون در اختیار عموم قرار نگرفته‌اند.

انتهای پیام

کد N1067634