آفریقای جنوبی قرارداد هسته‌ای با روسیه را تصویب کرد

سیاسی

کابینه آفریقای جنوبی، قرارداد همکاری هسته‌ای با روسیه را که مورد انتقادات داخلی قرار داشت را به تصویب رساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری 24 نیوز، کابینه آفریقای جنوبی امروز اعلام کرد که با وجود انتقادات برخی رسانه‌ها و کارشناس، قرارداد هسته‌ای با روسیه را به تصویب رسانده است.

رسانه‌های آفریقای جنوبی با اعتراض به شفاف نبودن جزییات این قرارداد اعلام کرده‌اند که از زمانی که تینا پترسون، وزیر انرژی آفریقای جنوبی و "روس اتم" در 21 سپتامبر 2014 اعلام کردند که آفریقای جنوبی قرار است 8 راکتور هسته‌ای را از روسیه بخرد، حتی هیچ‌گونه گفت‌وگویی درباره این قرارداد در پارلمان انجام نشده است.

بیانیه پترسون و روس اتم مبنی بر ساخت 8 راکتور هسته‌ای در آفریقای جنوبی تنها سه هفته پس از سفر زوما، رییس‌جمهور آفریقای جنوبی به روسیه اعلام شد.

قطعا قرارداد هسته‌ای با روسیه، پیش‌تر به امضا رسیده بود اما دولت سعی داشته است تا با احتمال بستن قرارداد نهایی با کشورهای دیگری مثل آمریکا، فرانسه، کره و ژاپن وانمود کند که این‌طور نبوده است.

دولت آفریقای جنوبی برای رفع کمبود انرژی خود برنامه ساخت راکتورهای جدید هسته‌ای را دارد و با چند کشور نیز تفاهم‌نامه‌هایی را در این باره امضا کرده است اما به نظر می‌رسد این‌ها تنها برای آن بوده که به قرارداد از پیش امضاء شده با روسیه پی برده نشود.

آفریقای جنوبی به دلیل کمبود بودجه تنها گزینه پیش روی خود را همکاری با روسیه می‌داند چرا که روسیه پس از ساخت نیروگاه هسته‌ای در آفریقای جنوبی مالک آن‌ها به شمار می‌آید و دولت آفریقای جنوبی هزینه وام دریافتی را باید از پول فروش برق این نیروگاه به روسیه بازگرداند که شاید این روند چندین دهه طول بکشد.

انتهای پیام

کد N1067378