73 روز تا انتخابات

هشدارها و تذکرات جدی انتخاباتی

احزاب,اصلاح‌طلبان,اصولگرايان,انتخابات مجلس دهم,آخرین اخبار انتخاباتی

بر اساس اطلس امنیتی انتخابات کشور، حوزه‌های انتخاباتی مناطق مختلف کشور به چهار رنگ قرمز، خاکستری، زرد و سفید تقسیم شده‌اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ذوالفقاری رئیس ستاد امنیت انتخابات کشور با اشاره به تهیه اطلس امنیتی انتخابات کشور اظهار کرد: چهار استان با 10 حوزه انتخاباتی در وضعیت قرمز قرار دارند و اکنون باید بسترهایی که موجب درگیری و ناامنی‌ می‌شوند را کاهش دهیم. 50 حوزه در وضعیت خاکستری، 22 حوزه در وضعیت زرد و 125 حوزه در وضعیت سفید قرار دارند. حوزه‌های وضعیت سفید در کل دوره‌های گذشته انتخابات شورای اسلامی بدون هرگونه تنش و درگیری بوده‌اند.

در انتخابات با کسی شوخی نداریم

حسین هاشمی استاندار تهران گفت: ما به دنبال تعامل با شورای نگهبان و هیأت‌های نظارت هستیم.

وی در هفتمین جلسه ستاد انتخابات استان تهران، اظهار کرد: مدت‌ها وزارت کشور از فرمانداران خواسته تا فرم‌های ارزیابی خود را ارائه کنند اما متأسفانه هنوز تعدادی از فرمانداران این فرم‌ها را ارائه نکرده‌اند. آخرین مهلت ارسال این فرم‌ها تا ظهر چهارشنبه(25 آذر) است.

وی با انتقاد از تأخیر حضور اعضای ستاد انتخابات در این جلسه گفت: کسانی که با تأخیر در این جلسه حضور یافته‌اند باید تذکر کتبی بگیرند. زیرا همه دست‌اندرکاران انتخابات در هر زمانی باید حضور فعال داشته باشند.

هاشمی با اشاره به این‌که «در انتخابات با کسی شوخی نداریم» افزود: هر کس نمی‌تواند در جلسات ستاد انتخابات حضور پیدا کند، باید از قبل اطلاع دهد.

دو انتخابات پیش رو می‌تواند یک هیات اجرایی داشته باشد

استاندار تهران همچنین در حاشیه جلسه ستاد انتخابات استان تهران گفت: روند جمع بندی اعضای هیات اجرایی انتخابات مجلس خبرگان در تهران فردا به پایان رسیده و اسامی آنها به زودی اعلام می‌شود.

وی افزود:‌ آنچه که من از شورای نگهبان شنیده‌ام این است که فرمانداران می‌توانند یک هیات اجرایی برای هر دو انتخابات داشته باشند. به نظر من این اقدام در روند انتخابات تسهیل و تسریع ایجاد می‌کند.

باید تاکنون طرح امنیتی انتخابات تهیه می‌شد

صفرعلی براتلو معاون امنیتی استاندار تهران گفت: باید تا مقطع فعلی طرح امنیتی انتخابات تهیه می‌شد.

وی در هفتمین جلسه ستاد انتخابات استان تهران اظهار کرد:‌ ما سه ماه پیش به فرمانداران نامه زدیم تا آنها پیشنهادات خود را برای طرح امنیتی انتخابات به ما ارائه کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ با این وجود به جز 4 فرمانداری دیگر هیچ فرمانداری پیشنهادات خود رابه ما ارائه نکرده است.

شاهد هیچگونه مشکل امنیتی در انتخابات پیش رو نخواهیم بود

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور گفت: کاندیداهای مجلس شورای اسلامی از 26 آذر ماه و نامزدهای مجلس شورای اسلامی از 28 آذر ماه می‌توانند در انتخابات ثبت‌نام کنند.

وی به نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری توصیه کرد که قانون را رعایت و از تبلیغات زودرس خودداری کنند و تنها به دنبال اثبات خود باشند. علاوه بر آن خطوط قرمز را رعایت کنند چرا که در صورت ارتکاب جرایم وضعیت آنها در دستگاه قضایی رسیدگی می شود.

اخذ یک سوم از آرای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به صورت الکترونیک

مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه اخذ یک سوم از آرای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به صورت الکترونیک است، گفت: لازم است پس از آماده شدن نرم‌افزار آن را به تایید شورای نگهبان برسانیم و علاوه بر آن باید تا دو هفته آینده حوزه انتخاباتی که آرای آنها به شیوه الکترونیک اخذ می‌شود نیز به تایید این شورا برسد.

وی درباره سن رای‌دهندگان گفت: افرادی که هفتم اسفند ماه سال جاری 18 سال آنها به اتمام برسد مجاز به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هستند.

برخی می‌خواهند قاعده بازی را به هم بزنند

شهاب‌الدین چاووشی رئیس ستاد انتخابات استان تهران با تاکید بر این‌که «باید سطح بردباری و حوصله خود را افزایش دهیم» نسبت به فعالیت برخی که می‌خواهند مجریان انتخابات را عصبانی کرده و قاعده بازی را به هم بزنند، هشدار داد.

وی در هفتمین جلسه ستاد انتخابات استان تهران با اشاره به این‌که «ما وظیفه‌ حفظ حقوق و حیثیت مردم را داریم» افزود: ما باید سطح بردباری و حوصله خود را افزایش دهیم. برخی می‌خواهند ما را عصبانی کرده و قاعده بازی را به هم بزنند، زیرا احساس می‌کنند در مجلس آینده سهم زیادی نخواهد داشت. ما هم نباید اجازه دهیم تنش‌ها برای ما مشکل ایجاد کند. ما به دنبال تعامل بیشتر با هیات نظارت هستیم و آنچه برای ما مهم است این است که مجلس آینده با ترکیبی از افراد مختلف ایجاد شود و پشتوانه‌ای برای نظام باشد.

مردم مانع ورود افراد انحصارطلب به مجلس شوند

اسدالله بادامچیان قائم مقام دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی گفت: مردم باید با هوشیاری مانع ورود افراد انحصارطلب به مجلس شوند، افرادی که قصد دارند مجلس، قدرت و تمام امکانات در اختیار آنها و در خدمت منافع آنها باشد لیاقت نمایندگی مردم را ندارند.

وی اظهار کرد: مردم باید مراقب انتخاب خود باشند، به هر کسی رأی ندهند و درگیر جناح بندی‌های سیاسی نشوند، از ابتدای انقلاب تاکنون ولی فقیه زمان، از برگزیدگان ملت حمایت کرده است، زیرا ملاک اصلی در انتخابات رأی مردم و خواست آنها است.

بادامچیان اظهار کرد: اصولگرایی و اصلاح‌طلبی دو جریان فکری و سیاسی است، این گروه‌ها باید به جای دعواهای سیاسی در فضایی آرام و مؤدبانه مذاکره و مناظره کنند، دعواهای سیاسی یکی از مشکلات کشور است.

اصلا‌ح‌طلبان با یکدیگر رقابت‌ نکنند رای می‌آورند

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی خامنه‌ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام و عضو عالی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کشور گفت: 65 تا 70 درصد رای مردم به طیف اصلاحات است به شرطی که بین اصلاح‌طلبان رقابت نشود و موانعی مانند تایید صلاحیت نداشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان به کوشش خود ادامه می‌دهند و اگر جایی مانع شدند آن‌ها تلاش خود را خواهند داشت.

وی تاکید کرد: وقتی طیف اصلاحات در چارچوب شورای فرهنگی خود عمل کنند از روی کار آمدن افراطی‌ها در مجلس جلوگیری خواهد شد.

چگونگی تشکیل هیات‌های اجرایی و شرح وظایف آن‌ها

فعالیت هیات‌های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان از 21 آذر و فعالیت هیات‌های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی از 28 آذرماه آغاز می‌شود. گزارش ایسنا در این زمینه در اینجا قابل مشاهده است.

نسل اول و دوم انقلاب تجربیات خود را منتقل کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی اشراقی، نوه امام(ره) با تاکید بر لزوم استفاده از جوانان در عرصه مدیریتی کشور گفت: نمی‌شود انقلاب و جنگ را با جوانان به ثمر نشاند، اما در دوران تثبیت به جوانان گفت شما بی تجربه و خام هستید.

وی در دیدار با اعضای شاخه جوانان حزب اراده ملت ایران(حاما) با اشاره به انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وظیفه‌ اصلی مجلس آینده این است که حاشیه‌های سیاسی دولت را کم کند تا دولت در آرامش کامل به رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی بپردازد.

حزب جوانان ایران اسلامی هماهنگ با شورای عالی سیاست‌گذاری عمل خواهد کرد

محمد خون چمن دبیرکل حزب جوانان ایران اسلامی با اشاره به جلسه شورای مرکزی حزب جوانان ایران اسلامی گفت: شورای مرکزی حزب اعلام کاندیداتوری و حضور بزرگانی همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله موسوی بجنوردی، خصوصا اعلام حضور یادگار گرانقدر حضرت امام(ره) آیت‌الله سیدحسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری را مایه افزایش نشاط در فضای سیاسی و انتخاباتی کشور و خرسندی همه علاقه‌مندان نام و یاد رهبر بزرگ انقلاب دانست و از اعلام حضور آنان استقبال و حمایت کرد.

تحریم انتخابات، کاری غلط است

صادق خرازی در همایش "انتخابات پیش‌رو" که به همت انجمن دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه یزد برگزار شد، با تاکید بر این که انتخابات امسال یکی از مهم‌ترین وقایع سیاسی پیش‌رو است، افزود: عناصر مردم و جامعه، مردم و رهبری، امنیت و موقعیت بین‌المللی ایران در جهان در مقطع فعلی کشور دارای تاثیر متقابل است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان یادآور شد: شعار تحریم انتخابات از اردوگاه کسانی است که خیرخواه مردم نیستند و در مجموع تحریم انتخابات، کاری غلط است و همه باید در انتخابات شرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: انتخابات مهم است و احزاب اصلاح‌طلب باید دوشادوش یکدیگر، پیشرو این جریان ملی باشند و برای رسیدن به آرمان نهایی که مطلوب همه ماست، تلاش کنند.

مبادا در دهه فجر از جناح یا فرد خاصی حمایت شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان گفت: مبادا در ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی از جناح یا فرد خاصی حمایت شود.

محمدابراهیم الهی‌تبار در جلسه ستاد دهه فجر استان همدان با بیان این‌که «در ایام پیروزی انقلاب بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را در پیش داریم» تاکید کرد: مبادا از جناح یا فرد خاصی حمایت صورت گیرد ضمن این‌که تلاش کنیم نشاط سیاسی وجود داشته باشد، حماسه دیگری باید در این انتخابات رقم بخورد.

هیئت اجرایی انتخابات مجلس خبرگان شهرستان بهمئی مشخص شدند

سلطانعلی رحمانی فرماندار شهرستان بهمئی گفت: در راستای ابلاغ وزارت کشور در خصوص تشکیل هیات اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری با دعوت از معتمدان این شهرستان، اعضای هیات اجرایی انتخابات و هیات اجرایی تشکیل و سپس با حضور تمامی اعضاء رای گیری برای انتخاب هشت نفر اصلی برگزار شد.

خبرگان یک دستگاه فراجناحی است

مهدی رحمانیان مدیر مسؤول روزنامه شرق گفت:‌ خبرگان یک دستگاه فراجناحی است لذا از همه دیدگاه‌های سیاسی باید در آن حضور داشته باشد.

وی اظهار کرد: کاندیداشدن در انتخابات شرایط عمومی دارد مثل اجتهاد که در قانون ذکر شده است که طبیعتا افراد باید دارای آن شرایط باشند که به عنوان کاندیدای انتخابات خبرگان پذیرفته شوند.

رحمانیان با اشاره به ضرورت حضور مجتهدین جوان در انتخابات مجلس خبرگان گفت: اگر شرایط ذکر شده در کاندیداهای جوان وجود داشته باشد، آن‌ها گزینه‌های خوبی به حساب می‌آیند.

کشور نیازمند خلق حماسه‌ای دیگر است

سیروس شفقی فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: با مسئولانی که سیاست دولت را در برگزاری انتخابات زیر سوال ببرند، برخورد می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که «وزارت کشور مسئول برگزاری، اجرا و امنیت انتخابات است» افزود: وظیفه ما این است تا برای همه، شرایط قانونی برابر ایجاد کنیم.

وی انتخابات را حضور مردم در سرنوشت خود دانست و تصریح کرد: کاندیداها باید واقف باشند، در فضای سرد و یاس‌آلود که توأم با سیاه‌نمایی باشد، رغبت‌ها کم خواهد شد.

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در فریدونکنار مشخص شدند

در نشستی با حضور مهرداد ابراهیمی سرپرست فرمانداری، دادستان، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات، معاون فرماندار، رئیس ثبت احوال و معتمدان شهرستان فریدونکنار، انتخابات اعضای اصلی و علی‌البدل هیئت اجرایی این شهرستان برگزار شد.

در این مراسم که از 30 نفر معرفی شده 22 فرد حضور داشتند 15 نفر کاندیدا شدند که در نهایت 8 نفر به عنوان اعضای اصلی و 5 نفر علی‌البدل شناخته شدند.

انتهای پیام

کد N1067370