حمایت قاطع "نم" از بسته شدن موضوعات گذشته و حال ایران برنامه هسته‌ای ایران

جنبش غیرمتعهدها از بسته شدن موضوعات باقی‌مانده گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران در نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز سه‌شنبه حمایت قاطع کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گروه کشورهای جنبش غیرمتعهدها در نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که درتاریخ سه شنبه 24 آذر ماه 1394 در وین برگزار شد از بسته شدن موضوعات باقی‌مانده گذشته و حال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد.

در بیانیه‌ای که از سوی رضا نجفی، سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در آژانس به عنوان رییس جنبش غیرمتعهدها قرائت شد، این جنبش ضمن اشاره به گزارش اخیر یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس در خصوص ارزیابی نهایی مسائل باقی‌مانده گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران، بر موضع اصولی خود مبنی بر این که دیپلماسی و گفت‌وگو تنها راه برای حل بلند مدت موضوع هسته‌ای ایران است، تاکید و همه کشورهای عضو را نسبت به مشارکت مثبت در این راستا، تشویق کرد.

در این بیانیه هم‌چنین جنبش غیرمتعهدها مجددا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بین جمهوری اسلامی ایران و EU3+3 در تاریخ 14 جولای 2015 در وین مورد توافق قرار گرفت استقبال کرده و افزود: اعتقاد دارد که این برنامه به حل مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌ای ایران مساعدت خواهد کرد.

غیرمتعهدها هم‌چنین از نقش آژانس در نظارت و راستی‌آزمایی موضوعات هسته‌ای برنامه جامع اقدام مشترک حمایت کرده و در زمینه لغو تحریم‌ها، ضمن حمایت از قطعنامه شماره 2231 (2015) شورای امنیت؛ مصوب ژوییه 2015؛ مشتمل بر پایان بخشیدن به مفاد قطعنامه‌های ذی‌ربط شورای امنیت سازمان ملل خواستار آن شد که شورای حکام آژانس نیز بر همین اساس اقدام مشابهی در مورد قطعنامه‌های ذی‌ربط خود انجام دهد.

در این بیانیه، هم‌چنین جنبش غیرمتعهدها اهمیت احترام صادقانه همه طرف‌های ذی‌ربط نسبت به وظایف و تعهدات خود درچارچوب برجام را مورد توجه قرار داده و اعلام کرد با توجه به این که همه فعالیت‌های مربوط به نقشه راه برای روشن ساختن موضوعات باقیمانده گذشته و حال مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران طبق برنامه زمانی توافق شده انجام شده، خاتمه رسیدگی به این موضوع در شورای حکام را مورد توجه قرار می‌دهد.

انتهای پیام

کد N1067281