سفر نماینده سازمان ملل به غزه و دیدار با مسئولان حماس

فلسطين

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه در جریان سفر کوتاهش به غزه با مسئولانی از حماس دیدار و درخصوص مسائل مربوط به محاصره غزه، آتش بس و آشتی ملی گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، نیکولای ملادینف، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه از طریق گذرگاه بیت حانون وارد غزه شد.

این چهارمین سفر وی ظرف حدود هشت ماه است.

وی در جریان این سفر به منظور کسب اطلاع از اوضاع در غزه با مسئولانی در آنروا و مسئولانی از حماس دیدار کرد، اما وی همانطور که مقرر بود، با هیچ یک از وزرای دولت توافق ملی که بیشتر آنها در خارج از نوار غزه هستند، دیدار نکرد.

منابع آگاه فلسطینی اعلام کردند که ملادینف دیداری با تعدادی از رهبران حماس از جمله خلیل الحیه، زیاد الظاظا و غازی حمد داشت. منابع تصریح کردند که در این دیدار پیشنهادهایی که ملادینف پیشتر درخصوص مسائل مربوط به آشتی ملی فلسطین به ویژه بحران حل نشده در مورد ادغام کارمندان مساله آتش بس مطرح کرده بود، مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته منابع نزدیک به رهبری حماس، ملادینف همان اندیشه‌های پیشین را مطرح ساخت که مربوط به ادغام بخش زیادی از کارمندان و بی نیازی از دیگر کارمندان با فراهم کردن طرح‌های کوچک برای آنها بود تا در مقابل حماس قدرت را به صورت کامل به تشکیلات خودگردان فلسطین و دولت توافقی از جمله کنترل کامل گذرگاه‌ها را به تشکیلات خودگردان فلسطین تحویل دهد.

منابع عنوان داشتند که حماس با این مساله مخالفت و اعلام کرد که باید تمامی کارمندان به کار گرفته شوند و راه حل‌های عادلانه‌ای برای ادغام آنها با تشکیلات خودگردان فلسطین حاصل شود.

منابع تصریح کردند که تشکیلات خودگردان نیز برای جای دادن گروه کمی از کارمندان که تعداد آنها به حدود 50 هزار تن می‌رسد، این شرط را گذاشته است تا طرفی ایجاد شود تا از پرداخت حقوق آنها حمایت مالی کند و تشکیلات خودگردان آماده پرداخت هیچ پولی به آن کارمندان از بودجه خود نیست.

آنها عنوان داشتند که رهبری حماس به اطلاع ملادینف رساند که نمی‌تواند در هرگونه پرونده آشتی، راه حل‌های جزئی را بویژه در مورد کارمندان بپذیرد و رهبران حماس آماده هستند تا راه‌ حل‌هایی را مورد بررسی قرار دهند که حقوق کارمندانشان را تضمین می‌کند و این راه حل‌ها مبتنی بر شراکت و نه به حاشیه راندن باشد.

منابع با بیان اینکه ملادینف مساله آتش بس با اسرائیل و توافقی که می‌تواند در این زمینه حاصل شود، مطرح ساخت تصریح کردند که ملادینف هیچ طرح واقعی ندارد و اسرائیل نیز هیچ ابتکار عملی در این خصوص ندارد، اما وی تلاش کرد تا از موضع حماس نسبت به آتش بس یا برقرای آرامش اطلاع کسب کند.

منابع حماس نیز تصریح کردند که رهبری حماس به اطلاع وی رساند که هیچ آتش بسی بدون گشودن کامل گذرگاه‌ها و لغو فهرست‌های کالاهای ممنوعه و تکمیل پرونده بازسازی نوار غزه و سپس آغاز مذاکرات در مورد اسکله و دیگر خواسته‌های فلسطینی‌ها در مورد حقوق ثابتشان صورت نمی‌گیرد.

انتهای پیام

کد N1067256