توافق کلمبیا و شورشیان در خصوص مساله قربانیان

سیاسی

دولت کلمبیا و شورشیان فارک بر سر پرداخت غرامت و برقراری عدالت برای قربانیان نیم قرن درگیری داخلی این کشور به توافق رسیدند؛ مساله‌ای که برای پیشبرد مذاکرات صلح اهمیت کلیدی دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکره‌ کنندگان از دو طرف این توافق را تایید کرده و گفته‌اند که جزئیات توافق امروز (سه شنبه) منتشر می‌شود.

هیات دولت کلمبیا در پیامی توئیتری گفت: «یک گام دیگر به سوی پایان درگیری برداشتیم.» مارکوس کالارکا، مذاکره‌ کننده شورشیان فارک هم در جمع خبرنگاران در کوبا که در سه سال گذشته میزبان دو طرف بوده، گفت: «این باعث خوشحالی و رضایت است و قطعا نشان می دهد که ما با گام‌هایی محکم و استوار در حال حرکت به سمت توافق نهایی هستیم.»

توافق مذکور شامل ایجاد دادگاه‌های ویژه است که حداکثر حبس هشت سال را برای جرایمی که در طول سال‌های درگیری انجام شد، صادر کند؛ توافقی که از آن به عنوان دستاوردی مهم یاد می شود که در ماه سپتامبر اعلام شد. آنها در آن روز متعهد شدند که توافق صلح نهایی را تا اواخر مارس آتی امضا کنند. حال تنها موضوع حل نشده مساله خلع سلاح و ایجاد مکانیزمی برای تصویب نهایی توافق است.

نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا یک گروه چریکی مارکسیست است که از سال 1964 در حال جنگ با دولت است.

انتهای پیام

کد N1067204