چین، مصر و اریتره رتبه‌های اول تا سوم جهان در بازداشت خبرنگاران

در گزارش سالانه کمیته حمایت از خبرنگاران، چین و مصر سردمدار حبس خبرنگاران هستند و پس از آنها اریتره، اتیوپی و ترکیه جای گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گزارش که اوایل صبح امروز (سه شنبه) منتشر شد، می‌گوید، یک چهارم 199 خبرنگار زندانی در سراسر جهان به تنهایی در چین هستند. این کشور کمونیستی در زمان ریاست جمهوری شی جینپینگ 49 خبرنگار را پشت میله‌های زندان انداخته‌اند.

در این گزارش همچنین به سه خبرنگاری اشاره شده است که دولت چین از ارائه نام آنها به عنوان خبرنگار زندانی در گزارش سالانه خود خودداری کرده است. این سه برادر خبرنگار با رادیو آسیای آزاد همکاری می‌کردند و نحوه برخورد دولت چین با اقلیت مسلمانان اویغور را پوشش می‌دادند. حزب کمونیست چین بازداشت برادران "شوهرت هوشور" را اقدامی تلافی جویانه می‌نامد.

مصر در این لیست با داشتن 23 خبرنگار زندانی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. این گزارش آمده است که "شاید در هیچ کجای دنیا فضا برای خبرنگاران به اندازه مصر بد نباشد." گزارش مذکور عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر را مقصر چنین رفتاری با خبرنگاران آن هم تحت عنوان تامین امنیت ملی می‌داند. السیسی که در سال 2014 و پس از کودتا علیه محمد مرسی به قدرت رسید و در ماه اوت قانونی را تصویب کرد که براساس آن دولت می‌تواند خبرنگارانی را که مخالفت با دولت را پیش می‌گیرند، به سختی مجازات کند.

این گزارش سالانه از ارتیره نیز به عنوان دارنده "بدترین دستگاه قضایی جهان" یاد می‌کند. هیچ یک از خبرنگارانی که براساس لیست سازمان حمایت از خبرنگاران در اریتره زندانی هستند، هرگز در دادگاه حاضر نشده و به جرمی متهم نشده‌اند. 17 خبرنگار در حال حاضر در اریتره در حبس به سر می‌برند.

این گزارش همچنین نگرانی ویژه‌ای را نسبت به ترکیه ابراز می‌کند، جایی که در آن طی یک سال گذشته تعداد خبرنگاران زندانی دو برابر شده است.

اواخر ماه گذشته پس از بازداشت دو خبرنگار به اتهام جرایم مرتبط با تروریسم، صدها معترض با شعارهایی چون "آزادی مطبوعات سرکوب نمی‌شود" به خیابان‌های استانبول آمدند. این دو خبرنگار در گزارش‌های خود فاش کردند دولت ترکیه به سوریه سلاح قاچاق می‌کنند. آنها با شکایت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بازداشت شدند.

پیش از این و در ماه اوت نیز مقامات ترکیه سه خبرنگار دیگر از مناطق کردنشین را بازداشت کردند. یکی از آنها به نام محمد رسول همچنان در زندان به سر می‌برد. رسول یک شهروند عراقی است و به عنوان تهیه کننده خبر با آسوشیتدپرس و سایر رسانه‌ها همکاری می‌کرد.

اتیوپی نیز تحت نخست وزیری هایلما ریام دسالگن، 10 خبرنگار در حبس دارد. طی سفر اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به اتیوپی، دسالگن از تعهد دولتش به دموکراسی دفاع و عنوان کرد، اتیوپی به "خبرنگاری اصولی نیاز دارد نه افرادی که فقط کاغذ سیاه می‌کنند."

در ادامه این گزارش همچنین از کشورهایی چون آذربایجان، عربستان سعودی، سوریه، ویتنام، بحرین، بنگلادش و میانمار به ترتیب به عنوان کشورهای دارای تعداد بالای خبرنگاران زندانی نام برده شده است.

گزارش کمیته‌ حمایت از خبرنگاران، خبرنگارانی که توسط گروه‌هایی چون داعش و نه دولت‌ها بازداشت شده‌اند را شامل نمی‌شود اما برآورد می‌کند دست کم 40 خبرنگار در خاورمیانه و شمال آفریقا مفقود شده‌اند که به احتمال زیاد توسط گروه‌های شبه نظامی گروگان گرفته شده‌اند.

همزمان در گزارشی جداگانه، سازمان خبرنگاران بدون مرز مستقر در پاریس نام 153 خبرنگاری را که در حال حاضر در سراسر جهان در حبس به سر می‌برند را منتشر کرد.

این موسسه در اقدامی جالب نام 161 "شهروند خبرنگار" را نیز که محبوس هستند منتشر کرده است. این گزارش می‌گوید 54 خبرنگار اکنون در سراسر جهان گروگان گرفته شده‌اند و برآورد می‌کند 18 تن از آنها در چنگ داعش و 8 تن در یمن گروگان گرفته شده‌اند.

انتهای پیام

کد N1067133