برگزاری نشست بررسی راه‌های حمایت از انتفاضه فلسطین

فلسطين

نشست بررسی راه‌های حمایت از انتفاضه فلسطین صبح امروز با حضور حسین رویوران، معاون امور سیاسی و بین‌الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین ، خالد قدومی، نماینده جنبش حماس در تهران و ناصر ابوشریف، نماینده جهاداسلامی در تهران از سوی جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی ایسنا در این نشست که نمایندگان رسانه‌های گروهی حضور داشتند معاون امور سیاسی و بین‌الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین با اشاره به ویژگی‌های انتفاضه سوم مردم فلسطین گفت: دو ماه از آغاز انتفاضه می‌گذرد و مردم فلسطین در شرایط امنیتی و نداشتن امکانات در برابر رژیم صهیونیستی ایستاده‌اند و یک حرکت سیاسی را آغاز کرده‌اند.

حسین رویوران با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته از سوی مردم فلسطین در دفاع از حقوقشان قابل توجه است گفت: آنها از امکانات دم دستی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند و این انتفاضه در بین اقشار و گروههای مختلف فلسطین گسترش پیدا کرده است.

این کارشناس مسائل فلسطین وجود وحدت در بین مردم فلسطین در راستای حمایت از انتفاضه را قابل توجه عنوان کرد و افزود:‌ گرچه انتفاضه سوم و انجام عملیات‌ها در کرانه باختری متمرکز شده ولی ما شاهد این هستیم که در نقاط مختلف فلسطین نیز در راستای حمایت از انتفاضه اقداماتی صورت می‌گیرد از جمله این که در غزه تظاهرات گسترده‌ای در حمایت ازاین رویداد برگزار شده است.

رویوران با بیان اینکه در قضیه انتفاضه شاهد نوعی وحدت اجتماعی برای تحقق اهداف سیاسی مهم از جمله خروج اشغالگران از سرزمین‌های اشغالی هستیم، خاطرنشان کرد:‌ همواره موضع جمهوری اسلامی ایران حمایت از مردم فلسطین در راه دستیابی به حقوق‌شان بوده است.

در ادامه این برنامه خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران با اشاره به این که مردم فلسطین در پیشبرد انتفاضه از یک روحیه بالا برخوردار هستند گفت: آنها بر اساس این روحیه معادله‌ای را ایجاد کردند که این معادله مبتنی بر شهادت یا پیروزی است.

قدومی با تاکید بر این که انتفاضه خارج از معادلات حزبی و گروهی است اظهار کرد: انتفاضه مردم فلسطین یک انتفاضه مردمی است و مبتنی بر عملکرد غیر نظامیان است.

نماینده جنبش حماس در تهران میانگین سنی جوانان شرکت کننده در انتفاضه سوم را 28 تا 35 سال عنوان کرد و گفت: همانطور که آقای اسماعیل هنیه نخست‌وزیر پیشین مردم فلسطین در پیام‌شان به مردم ایران اشاره کردند ما باید استراتژی مقاومت را شکل دهیم و یک بستر حمایتی از انتفاضه و مقاومت ایجاد کنیم.

خالد قدومی با بیان برخی از دستاوردهای انتفاضه سوم تصریح کرد:‌ بر اساس این انتفاضه هدف رژیم صهیونیستی مبنی بر تقسیم زمانی و مکانی در مسجدالاقصی با شکست روبرو شد و این یک دستاورد برای ماست؛ چرا که جوانان فلسطین توانستند هدف اول رژیم صهیونیستی را ناکام بگذارند.

وی با بیان این که این دستاوردهای اولیه باعث تحقق راهبرد نمی‌شود، تاکید کرد: باید بستر و پشتوانه‌ای جهت حمایت از مقاومت ایجاد کنیم چرا که فقدان این موضوع باعث شده که صهیونیست‌ها بتوانند از شرایط موجود بهترین سوء استفاده را انجام دهند و گستاخی‌هایی را مرتکب شوند.

خالد قدومی با بیان این که محیط پیرامونی فلسطین یا خواب و یا مشغول درگیری‌های داخلی هستند خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از روزنامه‌های منطقه از جمله روزنامه‌های مصری تعابیر و مطالب نادرستی از حماس و انتفاضه فلسطین منتشر می‌کنند و آنها یک دشمن فرضی به عنوان حماس ایجاد کردند یا می‌بینیم فلان مسئول بلند پایه مصری در تلویزیون رسمی این کشور قداست مسجدالاقصی را زیر سوال می‌برد.

نماینده جنبش حماس در تهران با تاکید بر این که متاسفانه شاهد یک نوع موزی گری وشیطنت در رسانه‌ها هستیم تاکید کرد: آنها با این شیطنت‌ها و موزی‌گری‌ها می‌خواهند ایران را از مقاومت و مقاومت را از ایران دور کنند. تلاش آنها این است که حماس را از ایران دور کنند.

وی در بخش پایانی سخنان خود، با تاکید بر این که فلسطین فقط با نیروهای فلسطینی آزاد نمی‌شود و نیازمند این است که همه جوامع مسلمان در این ارتباط تلاش کنند، تاکید کرد:‌ ملت فلسطین همچنان به ایثار و فداکاری‌های خود در این عرصه ادامه خواهند داد.

به گزارش ایسنا، ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی در تهران نیز با بیان اینکه بر اساس نظرسنجی که شبکه الجزیره انجام داده 60 درصد مردم فلسطین انتفاضه مسلحانه را تاییدکرده‌اند در بخشی از سخنان خود گفت: به طور کلی هر چه قدر مقاومت مستحکم‌تر و بیشتر شود اتحاد مردم نیز افزایش پیدا می‌کند و هرچه قدر مقاومت کم رنگتر شود تفرقه و اختلاف گسترش پیدا می‌کند.

ابوشریف با بیان این که عده‌ای معتقدند که مردم فلسطین نمی‌توانند دست خالی در برابر اشغالگران صهیونیستی بایستند، تصریح کرد:‌ از دیگر سو عده‌ای نیز معتقدند که انتفاضه دستاوردهایی چون پیمان اوسلو را زیر سوال می‌برد.

نماینده جنبش جهاد اسلامی در تهران با بیان اینکه باید از پتانسیل عظیمی که در ارتباط با مقاومت وجود دارد به صورت بهینه استفاده کرد و استراتژی واحدی داشت تصریح کرد: محمود عباس ( رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین)‌انتفاضه را تایید نمی‌کند و به صورت واقعی اقدامی در راستای تایید و حمایت از آن انجام نداده است.

وی با بیان این که طرفداران روند سازش و صلح مخالف ایجاد یک استراتژی ثابت جهت مقاومت وایستادگی در برابر صهیونیست‌ها هستند تصریح کرد:‌ ما نمی‌خواهیم کسی برای حمایت از فلسطین بر ما منت بگذارد خداوند برای ما منت گذاشته از ما حمایت کرده و اماکن مقدس را در اختیار ما گذاشته است. از دیگر سو خطر مسجدالاقصی را تهدید می‌کند و حمایت از مسجدالاقصی برای هر مسسلمانی واجب عینی است.

ناصر ابوشریف با بیان اینکه همه می‌دانند حاکمان مزدوری در منطقه حضور دارند افزود: جوانان و مردم فلسطین می‌دانند که حکام مزدور منطقه در اختیار اجرای طرحهای صهینیستی هستند و ملت‌های مسلمان باید با حکام خائن مقابله کنند.

ابوشریف با بیان اینکه تمام مسلمانان باید از مساله فلسطین حمایت کنند ادامه داد: ما شاهد این هستیم که یهودی‌ها و طرفداران اندیشه صهیونیست از نقاط مختلف دنیا از شهرک نشینهای صهیونیست‌ها حمایتهای عظیم مالی می‌کنند و مبالغ گزافی را از نقاط مختلف دنیا به جیب آنها واریز می‌کنند. ولی متاسفانه در جهان اسلام شاهد این گونه حمایت‌ها نیستیم و بعضا حاضر نیستند که از مردم قدس که دارای مشکلات زیادی هستند حمایت کنند و این برای امت اسلامی زشت است.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به وظیفه‌ی مسئولان کشورهای اسلامی در حمایت از ملت فلسطین اشاره کرد و گفت:‌ این حمایت فقط یک مسئولیت اخلاقی و انسانی نیست بلکه مسئولیت سیاسی نیز هست. در حال حاضر یکی از مسئولیت‌های مهم مقابله با نفوذ و فعالیت آشکار ستون پنجم است که در کشورهای اسلامی فعالیت می‌کنند و می‌خواهند امت اسلامی را از فلسطین و اماکن مقدسه دور کنند.

انتهای پیام

کد N1067089