مدیر کل اسناد اوقاف کشور خبر داد

ثبت بیش از 170 هزار موقوفه در سامانه موقوفات کشور

مدیر کل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: تاکنون افزون بر 170 هزار موقوفه کل کشور در سامانه ثبت موقوفات به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، حجت‌الاسلام حسین اژدری در همایش و نشست تخصصی "وقف، خدمات متقابل موقوفات و توسعه امور شهری" افزود: از این تعداد موقوفات ثبت شده نیز 700 نیت مربوط به واقفان ثبت شده است که همه این موقوفات براساس نیت واقفان انجام شده و خواهد شد.

وی اظهار کرد: قدیمی‎‎ترین وقف‎‎نامه کشور مربوط به یک‌هزار و 115 سال پیش در استان اصفهان و سپس موقوفه 900 ساله در استان قزوین و بعد از آن موقوفه مسجد جامع یزد که برای 700 سال قبل است.

مدیر کل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: انسا‎‎ن‎های دوراندیش که قیامت و مرگ را دیده‎‎اند، برای ماندگاری خود نسبت به وقف اقدام کردند و این زیباترین سنت الهی است که در آن تمرکز ثروت از بین رفته و دیگر اقشار نیز از آن بهره مند می‎شوند.

اژدری ادامه داد: در حال حاضر تخصصی‎‎ترین بیمارستان‎‎های کشور، وقفی است و این سنت الهی سهم بزرگی در سلامت و معیشت و رفاه اجتماعی و برطرف کردن معضلات دارد.

وی افزود: اگر احیای موقوفات انجام می‎‎شد، اکنون در جامعه معضلاتی مانند طلاق و زندان و غیره را نداشتیم چرا که بسیاری از ثمرات موقوفات برای رفع معضلات اجتماعی و بر آورده شدن درخواست‎‎های عمومی است.

مدیر کل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: از شهرداران و شوراهای اسلامی درخواست داریم تا همواره وقف را مثل مال و سرمایه خودشان بدانند و برای زمین‎‎های وقفی، ضعیف‎‎ترین طرح‌های خود را قرار ندهند چون در پایان هر وقف‎‎نامه، لعن و نفرین برای تعرض‎‎کنندگان به وقف درج شده است.

حجت الاسلام سید محمد کاظم مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد نیز در این همایش گفت: میراث وقف، سابقه اسلامی دارد و از صدر اسلام تاکنون وقف در فرهنگ دینی ما وجود داشته است.

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) و علی(ع) و دیگر ائمه و صالحان از واقفان بودند و همواره تاکید داشتند که این سنت حسنه زنده بماند .

مدرسی ادامه داد: در طول تاریخ همواره وقف مورد بی‎‎مهری قرار گرفته است اما اکنون در حکومت اسلامی قرار گرفته‌ایم و باید به گونه‌ای عمل شود که نقایص گذشته نیز بر طرف شود.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: امکان احیای وقف در حمایت‎‎های قانونی از اوقاف محقق می‎‎شود و باید همواره مورد توجه قرار گیرد که در این رابطه شهرداران و شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز نقش تعیین کننده و اثرگذاری دارند.

مدرسی عنوان کرد: اگر گاهاً در مسیر ساخت و سازهای شهری زمینی وقفی وجود داشت، باید ضمن تشکیل کارگروهی این موانع برطرف شده و با اجازه شرعی نسبت به جایگزینی و تامین نظر واقف و همچنین رفع مشکل اقدام شود.

وی ادامه داد: باید با رکود وقف مقابله شود، یعنی این که باید وقف جدید افزایش یابد و همچنین برای احیای وقف‎‎های قدیمی تلاش بیشتری صورت گیرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: استان یزد بیش از 12 هزار موقوفه دارد و بر حسب تعداد موقوفه نیز استان یزد مقام پنجم کشور را دارد، اما از لحاظ درآمدی رتبه خوبی نداریم و باید برای این مشکل هم راهکاری اندیشیده شود.

مدرسی افزود: این که در طول سال فقط 40 وقف جدید انجام شود، نشانه‎‎ی رکود است و این تعداد قابل دفاع نیست لذا باید موانع موجود رفع شود و اعتماد مردم نیز بیشتر جلب شود.

وی ادامه داد: این که قسمتی از وقف غصب شود، یکی از عوامل رکود خواهد بود، چون شخص یا نهادی که این کار را انجام می‎‎دهد، باعث بدبین شدن مردم می‎‎شود.

استاد حوزه و دانشگاه یزد گفت: متاسفانه گاهاً شهرداری‎‎ها طرح‎‎های غیر اقتصادی خود را در زمین‎‎های وقفی قرار می‌دهند و ساختمان‎‎هایی همچون آتش‎‎نشانی یا انبار یا حتی پارک را در این زمین‎‎ها تعریف کرده‎‎اند که هیچ‎‎گونه درآمدی ندارد در حالی که برخی از این زمین‎‎ها در کنار بلوار و محل بسیار خوبی قرار دارد.

مدرسی ادامه داد: این عمل مانع شدن برای ادامه وقف است و باعث رکود وقف می‎‎شود و مسئولان جامعه اسلامی باید با آن مبارزه کنند و مگر چقدر قرار است شخصی مسئولیت داشته باشد و قطعاً روزی از این سمت کنار خواهد رفت، اما در صورت دست درازی به زمین و موارد متعلق به وقف برای خودمان الی ابد عذاب الهی را خریده‎‎ایم، چون مانع وقف شده‎‎ایم.

وی با اشاره به این‌که در یزد و برخی شهرستان‎‎ها برخی از ادارات دولتی در زمین‎‎های وقفی قرار گرفته‎‎اند، گفت: برخی از درآمدهای موقوفه رشتی برای چاپ و نشر قرآن و نشر فرهنگ اسلامی مشخص شده است اما این که اداره‎‎ای در این زمین قرار گرفته و اجاره هم نمی‎‎دهد، چگونه باید این هزینه انجام شود؟

امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: از زمانی که شهرداری وارد زمین وقفی می‌شود، شهردار و شورای شهر ضامن منافع وقف هستند تا منافع وقف را رعایت کنند در غیر این صورت در این دنیا و جهان آخرت ضامن هستند و حق وقف به گردن آنها خواهد بود و در سایر موارد نهادهای دولتی هم همینگونه است و مسئولان جامعه و حکومت اسلامی باید حافظ منافع وقف باشند.

حجت الاسلام غلامرضا عادل مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد نیز در این همایش گفت: وقف هرگز به بن بست نمی‎‎رسد و برای تبدیل به احسن کردن آن نیاز به مجوز شرعی دارد و در مورد زمین‌های وقفی در سطح شهر و روستا نیز وضعیت به همین گونه است.

وی افزود: اگر در مسائل شهری به مشکلی در مورد وقف برخورد شد باید با تشکیل کارگروهی با حضور نمایندگان آن نهاد و یا شهرداری و همچنین اوقاف برای تامین نظر واقف و همچنین رفع مشکل اقدام شود.

وی ادامه داد: همه ما مسلمان هستیم و معتقد به رعایت مسائل شرعی و لذا باید همواره موارد مرتبط با وقف را رعایت کرده و از حق وقف دفاع کنیم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گفت: برخی از زمین‎‎های وقفی که در توسعه شهری قرار می‎‎گیرد، قابلیت تبدیل به احسن دارد و باید حق و حقوق وقف و همچنین نظر واقف تامین شود تا خدای نکرده حق وقف تضییع نشده و باعث از بین رفتن وقف نشویم.

انتهای پیام

کد N1067022