معاون اول رئیس جمهور ابلاغ کرد:

مصوبه دولت درباره پوشش بیمه‌ای داروها و خدمات جدید

با تصمیم هیئت وزیران، چهار فقره داروی جدید که در بخش های بستری و سرپایی استفاده می‌شوند، تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس مصوبه هیئت وزیران، خدمات مامایی نیز به صورت آزمایشی (پایلوت) در استان‌های اصفهان، اردبیل و گلستان با شرایط خاصی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

همچنین طبق این مصوبه، خدمات پزشکی- ورزشی در سرفصل‌های ویزیت تخصصی، تجویز MRI.CT و صرفاً درخواست انجام فیزیوتراپی مندرج در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت تحت پوشش بیمه پایه قرار می‌گیرند.

متن مصوبه هیئت وزیران به شرح زیر است:

هیئت وزیران در جلسه 24/ 8/ 1394 به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و تأیید شورای عالی بیمه سلامت کشور و به استناد بند (ه) ماده (38) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1389- تصویب کرد:

الف- داروهای مورد استفاده در بخش‌های بستری و سرپایی به شرح زیر تحت پوشش بیمه پایه قرار می گیرند:

1- داروی تزریقی سپتی مب جهت مصرف در ICU:

تبصره- استمرار پوشش بیمه منوط به ثبات قیمت تا یکسال و ارایه مطالعات تکمیلی توسط شرکت تولید کننده دارو حداکثر تا یکسال از تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفتن دارو می باشد.

2- داروی بوسنتان در موارد پرفشاری اولیه ریوی به شرط تجویز توسط پزشک فوق تخصص ریه و داروی اسکلرودرمی سیستمیک به شرط تجویز توسط پزشک فوق تخصص روماتولوژی.

3- داروی ریتوکسی مب به شرط تشکیل پرونده و تجویز توسط متخصص خون و انکولوژی و رادیوتراپی در درمان لنفوم غیر هوچکین (NHL) و تجویز توسط فوق تخصص روماتولوژی در درمان پمفیگوس و تجویز توسط متخصص مغز و اعصاب در بیماران MS مبتلا به Neuromyelitis Optics (با سهم سازمان نود درصد (90%)

4- داروی Etanercept 50 mg vial به شرط تشکیل پرونده و تجویز توسط روماتولوژیست و با فرانشیز ده درصد (10%) و به شرط تولید داخل.

ب- خدمات مامایی به صورت آزمایشی (پایلوت) در استان های اصفهان، اردبیل و گلستان با شرایط زیر تحت پوشش بیمه قرار می گیرند:

1- خدمات مامایی مورد تعهد شامل ویزیت، سونوگرافی و آزمایش های دوران بارداری می باشد که تعداد و موارد ویزیت، سونوگرافی و آزمایش ها طبق ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرح جدول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، قابل پرداخت می باشد.

تبصره- حداکثر پوشش بیمه ای شامل هشت بار ویزیت و سه بار سونوگرافی می باشد.

2- سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران نتایج حاصل از موالید در مراکز خصوصی را به سازمان های بیمه گر پایه جهت پایش آزمایشی (پایلوت) طرح به صورت ماهانه ارایه نماید.

3- دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت کشور، آیین‏نامه نظارتی و قالب (فرمت) قرارداد مربوط را ظرف یک ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه تهیه و ابلاغ ‏نماید.

پ- خدمات پزشکی- ورزشی در سرفصل های ویزیت تخصصی، تجویز MRI.CT و صرفاً درخواست انجام فیزیوتراپی مندرج در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت تحت پوشش بیمه پایه قرار می گیرند.

تبصره 1- پزشکان موضوع این بند، حق انجام فیزیوتراپی را ندارند.

تبصره 2- تجویز MRI.CT منوط به ارایه راهنمای طبابت بالینی (گایدلاین) توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، این مصوبه را در تاریخ 10/ 9/ 1394 برای اجرا به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرد.

انتهای پیام

کد N1067016