دیدار نخست وزیران چین و پاکستان در حاشیه اجلاس شانگهای

سیاسی

نخست وزیر پاکستان در حاشیه چهاردهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای، با «لی که چیانگ» همتای چینی خود دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «روزنامه پاکستان»، «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان در حاشیه چهاردهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای که در چین در حال برگزاری است با همتای چینی خود دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار علاوه بر «طارق فاطمی» و «فواد حسن فواد» دستیار ویژه و معاون نخست وزیر پاکستان، «شهباز شریف» سر وزیر ایالت پنجاب، «احسن اقبال» وزیر برنامه ریزی و توسعه و «خالد سعود» سفیر پاکستان در چین نیز حضور داشتند.

 در این دیدار دو طرف در مورد مسئله افغانستان، برقرای امنیت در منطقه، کریدور اقتصادی چین- پاکستان و  توسعه روابط دو جانبه این دو کشور به بحث و گفتگو نشستند.

نواز شریف ضمن قدردانی از حمایت چین برای عضویت دائم پاکستان در سازمان همکاری شانگهای، بیان داشت که با توجه به روابط عمیق چین و پاکستان در سال های متمادی، سال ۲۰۱۵ به نام سال «دوستی چین و پاکستان» نامگذاری می شود.  

 وی افزود: سال ۲۰۱۶، شصت و پنجمین سال دوستی چین و پاکستان است لذا؛ با استفاده از این موقعیت باید به افزایش روابط دوجانبه خود در بخش های مختلف بپردازیم.

لی که چیانگ نیز گفت: تمام اقدامات لازم برای عضویت دائم پاکستان در این سازمان در حال انجام است.

وی  هم چنین با اشاره به اهداف کنفرانس «قلب آسیا» که اخیر در پاکستان برگزا شد بیان کرد: برای حل مسئله افغانستان و برقراری امنیت در این منطقه یک کمیته راهبردی تشکیل خواهیم داد که علاوه بر نمایندگان چین و پاکستان نمایندگانی از کشور آمریکا نیز حضور خواهند یافت.

نواز شریف نیز در ادامه همتای چینی خود را از دیدارش با «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در حاشیه اجلاس پاریس و پس از آن حضور «سوشما سوراج» وزیر خارجه هند در کنفرانس قلب آسیا در پاکستان در راستای بهبود روابط دو کشور و شکل گیری مقدمات برای شروع دوباره مذاکرات بین دو کشور هند و پاکستان با خبر کرد.

 در این دیدار همچنین دو طرف در مورد مبارزه مشترک با تروریسم به تبادل نظر پرداختند و علاوه بر این نخست وزیر پاکستان ضمن بیان پیشرفت در کریدور اقتصای چین- پاکستان  اطمینان داد که نیروهای امنیتی کشورش، امنیت کامل کارکنان حاضر چینی این پروژه در بندر «گوادر» را فراهم خوهند کرد.

کد N1066923