صالحی:

محدودیت‌های پذیرفته شده در مذاکرات به نشاط هسته‌ای ما لطمه نزد

دكتر علي‌اكبر صالحي

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: هوشیاری جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای این بوده که محدودیت‌هایی را پذیرفته که اصل صنعت هسته‌ای و نشاط هسته‌ای ما لطمه نبیند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: هوشیاری جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای این بوده که محدودیت‌هایی را پذیرفته که اصل صنعت هسته‌ای و نشاط هسته‌ای ما لطمه نبیند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر صالحی در چهارمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانون گذاری که در تالار مدرس مجلس برگزار شد، اظهار کرد: تعریف واژه پیشرفت بحثی است که می‌خواهم مطرح کنم تا ببینم که ما سهم مشترکی از واژه پیشرفت و توسعه داریم یا خیر.

وی ادامه داد: به پیشرفت یا به صورت شکلی یا محتوایی یا جمع هر دوی آنها می‌توان نگاه کرد. اگر نگاه شکلی داشته باشیم مالزی به صورت شکلی پیشرفت کرده اما دارای چشمه فیاض علم نیست که از درون جامعه علم و فرهنگ بجوشد و فقط صنایع را اقتباس کرده است.

صالحی یادآور شد: در حوزه خلیج فارس نیز کشورها ظاهر پیشرفته‌ای دارند و اما تکالیف روزانه خود را به زور انجام می‌دهند و به دیگر کشورها متکی هستند.

وی پیشرفت محتوایی را در کشوری مانند هند دانست و افزود: کشور هند از نظر محتوایی کارهای ریشه‌داری می‌کند یا کشوری مثل چین نیز همین‌طور است و به صورت محتوایی به خوبی توسعه پیدا کرده است. اما سوال این است که ایران کجاست و چه پیشرفتی داشته است؟

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین بیان کرد: بنده فکر می‌کنم با پیشینه‌ای که ایران داشت در طول دوران تاریخی خود بارها در سطح جهان عرض اندام کرده و در گذشته امپراطوری وسیعی را اداره می‌کرده است. پس این ملت توانسته در زمانی در خصوص حکمرانی عرض اندام کند. بعد از اسلام نیز ایران در دورانی قرار گرفت که از نظر علم و اندیشه مقام بالایی یافت. قبل از اسلام افراد سرشناس علمی زیادی نداشتیم که بتوانیم پشت هم نام آنها را ببریم اما بعد از اسلام به دلیل وجود عدالت اجتماعی استعدادها شکوفا شدند اما این کشور دچار افول شد تا به دوران انقلاب اسلامی رسیدیم.

صالحی ادامه داد: من اصرار دارم امام خمینی (ره) را محی‌الدین زمان بدانم چرا که در زمان قبل از انقلاب دین را عامل عقب افتادگی می‌دانستند تا زمانی که امام (ره) ظهور کرد و ملت نیز همت کرده و قیام کردند و ما مجدداً شیوه حکمرانی به دنیا عرضه کردیم که همان ولایت فقیه است.

ادامه دارد

کد N1066895