پاریس میزبان نشستی با محوریت سوریه بود

فرانسه

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که پاریس میزبان نشستی درباره سوریه با حضور شرکای بین‌المللی و منطقه‌ای این کشور به ریاست لوران فابیوس بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت الیوم السابع، عصر روز دوشنبه نشست هماهنگ کننده وزارتی درباره سوره به ریاست لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه با مشارکت طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مربوطه با هدف دستیابی به راه حل بحران سوریه برگزار شد.

رومن نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: شرکت کنندگان به بررسی نشست گروه‌های مخالف در ریاض و ارزیابی تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم پرداختند.

نادال اظهار کرد که نیاز فوری به احترام به قوانین بین‌المللی و اتخاذ تدابیر ضروری برای آغاز مذاکرات سیاسی و اعلام آتش‌بس در سوریه محور این نشست بود.

این دیپلمات فرانسوی گفت: موضع فرانسه این است که خواهان گذار سیاسی معتبر با تضمین کناره‌گیری بشار اسد از قدرت و ایجاد سوریه متحد و آزاد است.

همچنین به گزارش شبکه ارم نیوز، بررسی وضعیت انسانی در سوریه، تدابیر لازم برای این منظور و مبارزه برای احیای حقوق بشر در سوریه و پایان درگیری‌ها و از سرگیری مذاکرات از محورهای این نشست بود.

در این راستا وزیر امور خارجه آمریکا پیش از مذاکرات گسترده‌تر درباره سوریه که احتمالا در چند روز آتی در نیویورک برگزار می‌شود، نشست‌هایی را حول محور سوریه با متحدان در پاریس برگزار کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با همتاهایش از کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، عربستان سعودی، امارات، اردن، قطر و ترکیه در پاریس دیدار کرد.

این مذاکرات شامل تدارکات برای نشست برنامه‌ریزی شده روز جمعه در نیویورک با روسیه و ایران، دو حامی اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بود.

جان کری در پاریس با همتای اردنی خود دیدار کرد؛ کشوری که وظیفه دارد فهرستی را از گروه‌های تروریستی تهیه کند تا از روند مذاکرات کنار گذاشته شوند.

یکی از منابع دیپلماتیک فرانسه گفت: مذاکرات نیویورک هنوز قطعی نشده اما ممکن است منجر به تصویب یک قطعنامه سازمان ملل شود.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: ما می‌خواهیم در روند مذاکرات به سرعت حرکت کرده و چارچوبی را بر اساس یک قطعنامه شورای امنیت ایجاد کنیم.

مذاکرات 14 نوامبر سال جاری میلادی در وین در حالی پایان یافت که قدرت‌های اپوزیسیون با یک تقویت تعیین شده برای آتش بس در سوریه به دنبال روی کار آمدن یک دولت انتقالی ظرف شش ماه و برگزاری انتخابات در سال بعد از آن توافق کردند.

چهره‌های اپوزیسیون سوریه گفتند، این برنامه غیرواقعی است اما آن‌ها به طور آزمایشی قصد دارند اوایل ژانویه سال 2017 میلادی با دولت اسد در وین دیدار کند.

گردهمایی دو روزه بی‌سابقه در عربستان سعودی منجر به ایجاد یک بلوک اپوزیسیون متحد برای مذاکرات صلح شد و برای مذاکره با دولت اسد به توافق دست یافت.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت: اگرچه اکثر ما انتظار نداشتیم اما پیشرفت حدودی حاصل شد. توافق اپوزیسیون با برخی اصول و مقررات برای روند وین که تنها جایگزین پایان جنگ پنج ساله در سوریه است، دلگرم کننده محسوب می‌شود.

اما این بلوک اپوزیسیون تاکید کرده که در آغاز هر نوع گذار سیاسی، اسد باید برکنار شود؛ مساله‌ای که اسد و متحدانش آن را رد کرده‌اند.

این منبع فرانسوی مذکور گفت: گام آتی تعیین هیاتی از 15 چهره اپوزیسیون برای دیدار با دولت اسد است.

انتهای پیام

کد N1066658