بغداد: ترکیه هنوز نیروهایش را از عراق خارج نکرده است

عراق,ترکیه

در پی انتشار اخباری از سوی منابع عراقی درباره خروج بخشی از نیروهای ترکیه از موصل، سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد که ترکیه هنوز نیروهای خود را از خاک عراق خارج نکرده است.

در پی انتشار اخباری از سوی منابع عراقی درباره خروج بخشی از نیروهای ترکیه از موصل، سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد که ترکیه هنوز نیروهای خود را از خاک عراق خارج نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری العهد لبنان، احمد جمال الدین، سخنگوی وزارت خارجه عراق در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که ترکیه هنوز نیروهای خود را از خاک عراق خارج نکرده و موضوع کناره‌گیری نمایندگان و قطع روابط با ترکیه تا به این لحظه مطرح نشده است.

وی گفت که هیچ گونه رخداد جدیدی میان عراق و ترکیه درباره حضور نیروهای ترکیه ای در پادگان بعشیقه وجود ندارد.

احمد جمال تاکید کرد که عراق به این اندازه خروج نیروها راضی نمی‌شود و تا خروج کامل نیروهای ترکیه از عراق از موضع خود عقب نشینی نمی‌کند.

این درحالی است که روز دوشنبه خبرگزاری عراقی "واع" به نقل از یکی از نمایندگان شورای استانداری نینوا اعلام کرد که دولت ترکیه نیروهای نظامی‌اش را از پادگان "زلکان" در ناحیه "بعشیقه" در اطراف موصل خارج کرده است و این نیروها در حال حاضر به منطقه "دهوک" در اقلیم کردستان عراق رسیده‌اند.

این خبرگزاری گزارش داد: تعداد اندکی از مربیان ترکیه در پادگان زلکان باقیمانده‌اند که تعداد آنها براساس توافق صورت گرفته با دولت حدود 20تا 50 مربی است.

در پی ورود نیروهای ترکیه‌ای به خاک عراق روابط میان دو کشور دچار تنش شد اما بغداد همچنان به حل این بحران از طریق روش دیپلماتیک پایبند است. عراق ورود غیرقانونی نیروهای ترکیه‌ای را نقض حاکمیت خود می‌داند.

بایدن: خروج نظامیان ترکیه از عراق راه کاهش تنش میان دو طرف است

در همین حال جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در گفتگوی تلفنی با احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه از خروج نیروهای این کشور از موصل استقبال و اعلام کرد که انتقال نیروهای ترکیه‌ای از پادگان بعشیقه اقدام مهمی برای آرام کردن اوضاع است.

وی بر لزوم موافقت دولت عراق با هرگونه حضور نظامی خارجی در آنجا تاکید کرد و از دولت ترکیه خواست برای بهبود روابط با عراق به مذاکره با بغداد ادامه دهد.

انتهای پیام

کد N1066557