در غیبت ایران و روسیه؛

نشست پاریس با هدف بررسی بحران سوریه برگزار شد

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا با حضور در نشست پاریس با همتایان اروپایی و عرب خود به بررسی بحران سوریه پرداخت. نشست پاریس در آستانه سفر «جان کری» به روسیه و درست یک هفته قبل از آغاز نشست نیویورک برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس پرس، «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه دیروز دوشنبه میزبان نشستی با ریاست «جان کری» همتای آمریکایی خود و همچنین جمعی دیگر از وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی و عربی بود.

در این نشست، کری و فابیوس با همتایان انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، سعودی، اماراتی، اردنی، قطری و ترکیه ای خود دیدار و گفتگو کردند.

علاوه بر این کری به طور جداگانه با «ناصر الجوده» همتای اردنی خود دیدار کرد. وی مسئول تهیه لسیتی از گروه های تروریستی است که مناسب حضور در مذاکرات صلح سوریه نیستند.  

نشست دیروز زمینه ساز نشستی بود که قرار است جمعه این هفته با حضور روسیه و ایران در شهر «نیویورک» آمریکا برگزار شود. البته برگزاری نشست نیویورک هنوز تایید نشده است اما به ادعای یک منبع آگاه احتمالا صدور قطعنامه سازمان ملل متحد از جمله نتایج آن خواهد بود.

این منبع آگاه که یک دیپلمات فرانسوی است و نامی از وی برده نشده است، تسریع روند مذاکرات و ترسیم چارچوب منطبق بر قطعنامه شورای امنیت را از اهداف اصلی نشست نیویورک عنوان کرد.

به دنبال حضور در نشست پاریس، جان کری قرار است امروز سه شنبه برای دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری و «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، عازم مسکو شود.

در دور قبلی مذاکرات صلح سوریه که در تاریخ ۱۴ ماه میلادی نوامبر در «وین» پایتخت کشور اتریش برگزار شد، کشورهای حاضر در پای میز مذاکره برای تعیین جدول زمانی که به آتش بس در سوریه، تشکیل دولت انتقالی ظرف مدت شش ماه و نهایتا برگزاری انتخابات آزاد بیانجامد، به توافق رسیدند.

در این میان، انتظار می رود که نمایندگان گروه های معارض سوری نیز در اوایل ژانویه سال میلادی ۲۰۱۶ در شهر وین با نمایندگان دولت دمشق دیداری داشته باشند.

 

کد N1066482