رئیس جمهور آمریکا، شروط خود را برای سفر به کوبا اعلام کرد

واحدمرکزی خبر نوشت: رئیس جمهور آمریکا، شروط خود را برای سفر به کوبا در ماه های آینده اعلام کرد.

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اینترنتی هیل در مقاله‌ای به قلم جوردن فابین نوشت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می‌گوید قصد دارد پیش از پایان دوره ریاست جمهوری خود از کوبا بازدید کند، مشروط بر اینکه بتواند با مخالفان سیاسی کوبا دیدار کند. اوباما همچنین بهبود زندگی مردم کوبا را یکی دیگر از شروط سفر خود دانست.
رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با یاهو نیوز گفت:« بسیار علاقه دارم به کوبا بروم، اما شرایط باید مناسب باشد. اگر (به کوبا) سفر کنم، آنگاه بخشی از توافق این است که بتوانم با همه گفتگو کنم. من در گفتگوهای مستقیم خود با رائول کاسترو، کاملاً این موضوع را روشن کردم که به تعامل با کسانی که می‌خواهند دامنه آزادی بیان در کوبا را گسترش دهند، ادامه خواهم داد».
اوباما اشاره کرد احتمالاً تا چند ماه آینده درباره سفر به کوبا تصمیم خواهد گرفت، اما یکی از عوامل مهم در این تصمیم این است که آیا کاسترو، محدودیت‌ها در زمینه آزادی بیان و همچنین سرکوب فعالان هوادار دموکراسی را کاهش داده است یا خیر.
رئیس جمهور آمریکا گفت:« امیدوارم که سال آینده میلادی، ما شرایط آنجا (کوبا) را بررسی کنیم و بگوییم اکنون زمان خوبی برای برجسته کردن پیشرفت‌های حاصل شده و چه بسا ترغیب دولت کوبا (به حرکت) در جهت تازه است».
تا کنون گمانه زنی‌های بسیاری مطرح شده است که اوباما در آخرین سال ریاست جمهوری خود به کوبا سفر خواهد کرد تا تصمیم تاریخی خود را برای ازسرگیری روابط آمریکا با کوبا، بعد از پنجاه سال، به نمایش بگذارد. اوباما و رائول کاسترو حدود یکسال پیش اعلام کردند آمریکا و کوبا روابط دیپلماتیک خود را که در اوج جنگ سرد متوقف شده بود، از سر می‌گیرند. اوایل امسال نیز هر دو کشور، سفارت های یکدیگر را بعد از مدت ها تعطیلی باز کردند و محدودیت های سفر و محدودیت های روابط تجاری دو جانبه را کاهش دادند.
اوباما امسال نیز برای گفتگو درباره ازسرگیری روابط آمریکا و کوبا، دو بار با کاسترو دیدار کرد.
تازه ترین نشانه ذوب شدن یخ روابط کوبا و آمریکا نیز هفته گذشته خود را نشان داد؛ زمانیکه دو کشور اعلام کردند بعد از پنجاه و دو سال دوباره خدمات پستی مستقیم بین دو کشور از سر گرفته می شود. با وجود این، مسئله حقوق بشر هنوز هم جزء اختلافات مهم آن دو است. مقامات کوبا به دستگیری مخالفان سیاسی ادامه می‌دهند و برخی زندانیان سیاسی آزاد شده نیز دوباره بازداشت شده اند. مخالفان سیاسی کوبا می‌گویند هفته گذشته در روز حقوق بشر، دستکم صد نفر دستگیر شده اند، اما دولت کوبا شمار افراد بازداشت شده را شش نفر اعلام کرد.
از سوی دیگر، کوبا نیز اوباما را برای لغو تحریم های تجاری علیه این کشور تحت فشار گذاشته است. دولت اوباما نیز به آمریکایی های بیشتری اجازه سفر و تجارت با کوبا را داده است، اما تا زمانی که تحریم‌ها برداشته نشود، تجارت در مقیاس وسیع امکان پذیر نخواهد بود.
جمهوری خواهان و برخی نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا شدیداً با لغو تحریم ها مخالفند و آن را پاداش دادن به کاسترو برای سرکوب مردم کوبا می‌دانند.
اوباما گفت در آخرین سال ریاست جمهوری خود «بارها و بارها» استدلال خواهد کرد که تحریم، سیاست شکست خورده است. وی افزود:« دور از ذهن نیست که کنگره تصمیم بگیرد سال آینده اقدام کند».

4949

کد N1066166