گزارش ایسنا از برگزاری مراسم یازدهمین سالگرد تاسیس اتحادیه آلبا در دانشگاه تهران

سفیر ونزوئلا در تهران عصر دوشنبه در یازدهمین سالگرد تشکیل اتحادیه آلبا گفت: اعضای این اتحادیه باید با هم‌فکری یکدیگر در راستای استحکام هر چه بیش‌تر آلبا جهت مبارزه با استکبار متحد شوند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آمن هوتب زامبورانو که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران سخنرانی می‌کرد با اشاره به چگونگی تشکیل اتحادیه آلبا خاطرنشان کرد: افرادی مانند فیدل کاسترو و هگو چاوز یازده سال پیش بر اساس اهداف ضد استکباری که دنبال می‌کردند تصمیم گرفتند این اتحادیه را به وجود بیاورند که به مرور اهداف و اعضای این اتحادیه افزایش پیدا کرد.

او با تاکید بر این که اتحادیه آلبا یک جنبش ضداستکباری است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به اصول سیاست خارجی خود همواره از اهداف ضداستکباری اتحادیه آلبا حمایت کرده است.

سفیر ونزوئلا در ایران با تاکید بر این که باید اعضای اتحادیه آلبا با هم اندیشی با یکدیگر در راستای مستحکم کردن اتحاد بین خود در راستای مبارزه با استکبار قدم بردارند، افزود: امروز این اتحادیه یازده عضو دارد و تمام کشورهای عضو همه یک هدف دارند. آن‌ها همه می‌خواهند علیه استکبار با هم متحد باشند.

این دیپلمات ونزوئلایی به مولفه‌های فرهنگی مشترک بین کشورهای عضو اتحادیه آلبا اشاره کرد و گفت: ما با زبان و اهداف مشترک تلاش می‌کنیم که آزادی را به پیش ببریم.

وی با بیان این که کشورهای عضو اتحادیه آلبا در راستای تحقق اهداف‌شان تلاش می‌کنند با تمام کشورهای جهان ارتباط برقرار کنند تصریح کرد: این اتحادیه متشکل از کشورهای کوچک متوسط و بزرگ است و ما تاکنون توانسته‌ایم در بحث ضداستکباری در خیلی از جوامع بین‌المللی اقدامات خوبی انجام دهیم و افتخارات بزرگی را کسب کنیم.

زامبورانو به نقاط ضعف و قوت اتحادیه اشاره کرد و گفت: همکاری‌های کشورهای عضو این اتحادیه در مسائل اقتصادی نیز گسترش پیدا کرده و کشورهای عضو برای پیشرفت و استقلال اقتصادی خود تلاش می‌کنند.

در ادامه این برنامه خانم ماریا پومیه، استاد پیشین دانشگاه سوربن فرانسه و یک فعال ضد صهیونیسم از طریق اسکایپ برای شرکت کنندگان در این جلسه سخنرانی کرد.

ماریا پومیه در بخشی از سخنانش با اشاره به نتایج انتخابات اخیر در ونزوئلا و آرژانتین گفت:‌ تحولات اخیر متاسفانه آینده خوبی را برای کشورهای عضو اتحادیه آلبا نشان نمی‌دهد.

او با بیان این که اتحادیه آلبا دقیقا برخلاف سیاست‌های آمریکا شکل گرفت و فعالیت کرد، خاطرنشان کرد: این اتحادیه با اقدامات خود باعث ایجاد تغییراتی در سطح جهان شد و اکنون کشورهای آلبا با یکدیگر در زمینه‌های اقتصادی نیز همکاری دارند.

این استاد دانشگاه با بیان این که در پیشرفت اتحادیه آلبا یک سری موانع نیز وجود دارد، گفت: بعضا رقابت‌هایی بین کشورهای عضو وجود دارد که این خود در راستای ارتباط و همکاری هر چه بیش‌تر اعضای این اتحادیه مانع ایجاد می‌کند.

وی با بیان این که اعضای این اتحادیه برای پیشبرد یکسری قراردادها و امور خود مجبور هستند که با آمریکا و اروپا تعامل داشته باشند، در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود: آمریکا در حال حاضر به دنبال اشاعه تروریست و افراطی‌گری در مناطق مختلف دنیا از جمله خاورمیانه و آمریکای لاتین است.

استاد پیشین دانشگاه سوربن فرانسه با بیان این که یکی از اهداف اصلی ایجاد این اتحادیه مبارزه با استکبارگری‌های آمریکا بوده است، عنوان کرد: همکاری نظامی روسیه با اتحادیه آلبا می‌تواند نقطه عطفی در روابط این اتحادیه با روسیه باشد و از دیگر سو آلبا هم‌چنین می‌تواند با کشور چین همکاری‌های فرهنگی داشته باشد.

ماریا پومیه با تاکید بر این که برای اتحادیه آلبا این زمینه و فرصت وجود دارد که با ایران در زمینه‌های مختلف همکاری کند، به موضوع پرونده آمیا اشاره کرد و گفت:‌ متاسفانه در دولت جدید آرژانتین صهیونیست‌ها نفوذ زیادی دارند.

وی با بیان این که صهیونیست‌ها جهت افزایش نفوذ خود در دنیا اقدام به انجام برخی از فعالیت‌ها می‌کنند خاطرنشان کرد: در همین راستا آن‌ها خود قضیه آمیا را راه انداختند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در ادامه این برنامه که با همکاری معاونت بین‌الملل سازمان بسیح مستضعفین، انجمن علمی علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و پژوهشکده مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران برگزار شده بود،‌ مانوئل گالیا ناروس، فعال ضد صهیونیسم خاطر نشان کرد: کشورهای آمریکای لاتین در برهه‌ای از زمان قربانی سیاست‌های ناجوانمردانه و استعمارگرایانه کشورهای استعمارگری چون آمریکا بوده‌اند.

این نویسنده کتاب لابی صهیونیسم در اسپانیا که از طریق اسکایپ برای شرکت کنندگان در این جلسه سخنرانی می‌کرد به نتایج انتخابات اخیر درونزوئلا و آرژانتین اشاره کرد و گفت:‌ نتایج این دو انتخابات نگرانی‌های زیادی ایجاد کرده است.

او با اشاره به نزدیکی دولت جدید آرژانتین به صهیونیست‌ها تصریح کرد: این دولت در اولین اقدام خود جهت تامین خواسته‌های صهیونیست‌ها یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و آرژانتین جهت تحقیق راجع به پرونده آمیا را لغو کرد.

وی با بیان این که گفته می‌شود رییس‌جمهور جدید آرژانتین یهودی است و دارای تفکرات صهیونیستی هست به انتخابات پارلمانی ونزوئلا نیز اشاره کرد و گفت:‌ وضعیت ونزوئلا نیز نگران کننده است اما به اندازه آرژانتین اوضاع وخیم نیست. گروهی که در انتخابات پارلمانی ونزوئلا پیروز شد چندان قدرتمند نیستند و نمی‌توانند کار چندانی انجام دهند.

در این برنامه که با حضور سفیران کشورهای ونزوئلا،‌ نیکاراگوئه و‌ اکوادور و کاردار دو کشور بولیوی و کوبا در تهران برگزار شده بود، کاردار کوبا با بیان این که به نمایندگی از سفیر این کشور در این جلسه حضور پیدا کرده خاطرنشان کرد: باعث افتخار و غرور است که امروز در ایران یازدهمین سالگرد تشکیل اتحادیه آلبا را در کنار هم گرامی می‌داریم.

وی در این جلسه به قرائت پیام چند روز پیش فیدل کاسترو، رییس‌جمهور پیشین کوبا به نیکلاس مادورا، رییس‌جمهور ونزوئلا پرداخت.

او در این جلسه به صحبت فیدل کاسترو اشاره کرد که گفته بود چین و روسیه بهتر از آمریکا از مشکلات جهان آگاهی دارد.

در ادامه این برنامه کاردار بولیوی نیز با اشاره به استعمارگری آمریکا در این کشور در طول سال‌های گذشته گفت: آمریکا به روش‌های مختلفی اعتراضات مردمی بولیوی علیه استعمارگری را سرکوب کرد و در برابر خواسته‌های مردم بولیوی مقاومت کرد.

وی به پیروزی مورالس، رییس‌جمهور بولیوی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2006 اشاره کرد و گفت: با پیروزی مورالس ما توانستیم جلوی بسیاری از استعمارگری‌های آمریکا بایستیم و مردم بولیوی متوجه شدند که سرمایه‌داری افسار گسیخته آن‌ها را به سمت فاجعه سوق می داده است.

در این مراسم هم‌چنین سفیر اکوادور در تهران نیز سخنرانی کوتاهی در ارتباط با اتحادیه آلبا و اهداف تشکیل آن کرد.

مراسم گرامی‌داشت یازدهمین سالگرد تاسیس اتحادیه بولیواری برای ملت‌های آمریکای لاتین (‌آلبا) تحت عنوان نشست علمی تخصصی ایستادگی ملت‌های آزاده در برابر استکبارگری ایالات متحده آمریکا برگزار شده بود.

اتحادیه آلبا، اعتلافی چپگرا و سازمانی برای گسترش همکاری‌های اجتماعی،‌ سیاسی و اقتصادی بین کشورهای آمریکای لاتین است و طرح اولیه ایجاد این اتحادیه از سوی هوگو چاوز، رییس‌جمهور پیشین ونزوئلا در سال 2004 و با هدف مقابله با دخالت آمریکا در امور کشورهای آمریکای لاتین مطرح شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، کشورهایی چون ونزوئلا،‌ کوبا،‌ بولیوی،‌ اکوادور‌، نیکاراگوئه و کشورهایی از منطقه کاراییب عضو اتحادیه آلبا هستند.

انتهای پیام

کد N1066147