نزاویسیمایا: ترک‌ها خط لوله گاز از مسیر کردستان عراق را دنبال می کنند

ترکیه

روزنامه نزاویسیمایا معتقد است هدف اصلی ترکیه از ماجراجویی در شمال عراق ایجاد خط لوله گاز با کمک کردهای کردستان عراق و انتقال آن به ترکیه و کل اروپا است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه نزاویسیمایا گازتا در گزارشی به قلم یوگنی مدودف، پیرامون دلایل و انگیزۀ آنکارا از لشگرکشی به شمال عراق می نویسد: ترکیه بازی جدید چند حرکتی ژئوپلتیکی با شرکت کردها را آغاز کرده که هدف آن جلوگیری از نظارت روسیه بر کل سوریه و گرفتن منطقه کردنشین از دست دمشق است.

ترکیه سعی می کند از وابستگی به حامل های انرژی روسی رها شود و امنیت خط لوله گاز را تأمین کند که از طریق کردستان عراق ساخته خواهد شد. روز پنجشنبه که مهلت اتمام حجت دولت عراق به ترکیه سر رسید، رایزنی های فشرده دیپلماتیک در سازمان ملل در محکومیت این اقدام ترکیه آغاز شد.

خانم آنا گلازوا معاون مدیر انستیتوی مطالعات راهبردی روسیه در این رابطه می گوید: عراق می تواند روی حمایت روسیه در سازمانهای بین المللی و از جمله در سازمان ملل حساب کند. احتمال می رود که کشورهای علاقه مند به قطع تجاوز ترکیه بتوانند در سازمان ملل آنکارا را تحت فشار قرار دهند در حالی که دیگران به بیانات دیپلماتیک بسنده خواهند کرد.

به گفته این کارشناس روس، گسترش مناقشه بین آنکارا و مسکو به نفع بریتانیا و آمریکاست. خانم گلازوا معتقد است که ما شاهد آغاز بازی جدید چند حرکتی ژئوپلتیکی با شرکت کردها هستیم که هدف آن جلوگیری از نظارت روسیه بر کل سوریه و گرفتن منطقه کردنشین از دست دمشق است.

به عقیده وی، سفر چندی پیش مسعود بارزانی رهبر کردستان عراق به آنکارا و ملاقات وی با اردوغان به تعیین قواعد بازی جدید سیاسی اختصاص داشت. این مناقشه ترکی - عراقی جنبه دیگری هم دارد. اردوغان بعد از سرد شدن روابط با مسکو، قطع روابط اقتصادی بین دو کشور و امتناع از ساخت خط لوله جریان ترکی، در شرایط بسیار پیچیده ای قرار گرفته است زیرا 60% گاز مورد نیاز خود را از روسیه دریافت می کند.

این کارشناس روسی بعید نمی داند که تصمیم بر ساخت خط لوله گاز و انتقال به ترکیه از طریق کردستان عراق اتخاذ شده باشد. آنکارا می خواهد این خط لوله را تحت محافظت نظامیان خود بگذارد.

4952

کد N1065893