در پی سد معبر کشتی ترکیه؛

ناوچه روسی کشتی باری ترکیه را وادار به تغییر مسیر کرد

روسيه

خبرگزاری رویترز گزارش داد: یک ناوچه نیروی دریایی روسیه و یک قایق گارد ساحلی این کشور پس از آنکه یک کشتی باری ترکیه اقدام به اخلال در مسیر قایق‌های متعلق به یک شرکت انرژی در شبه جزیره کریمه کرد این قایق‌ها را مجبور به تغییر مسیر کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این شرکت انرژی روسیه موسوم به شرکت چرنومور نفت و گاز اعلام کرد که سکوهای اکتشاف و حفاری نفت متعلق به این شرکت ایمن هستند.

شبکه راشاتودی نیز گزارش داد که کشتی تجاری دارای پرچم ترکیه ابتدا جلوی راه یک کاروان از کشتی‌های روسی که دو سکوی اکتشاف نفت را به مکان جدیدی در آب‌های ارضی ترکیه منتقل می‌کردند گرفته و در مسیر آنها اخلال ایجاد کرد و پس از آن ناوچه موشک انداز روسیه و قایق گارد ساحلی این کشور مجبور به مداخله شدند.

براساس بیانیه منتشر شده از سوی شرکت دولتی چرنومور نفت و گاز تصمیم برای جا به جایی این سکوها به فاصله نزدیک‌تر به کریمه به دلیل وضعیت بین‌المللی پیچیده اتخاذ شد.

در این بیانیه آمده است: در جریان این نقل و انتقال کشتی تجاری ترکیه سد راه این کاروان شد.

در این بیانیه عنوان شد: کشتی ترکیه‌ای در اقدامی در راستای نقض قوانین مربوط به جلوگیری از تصادم و برخلاف کنوانسیون‌های پذیرفته شده دریانوردی امتناع کرد که از مسیر راه این کاروان روسی خارج شود و ضمن نزدیک شدن به گذرگاه‌های این کاروان تلاش کرد سد راه آنها شود و زمینه یک برخورد را فراهم کرد. اما این حادثه پس از مداخله ناوچه موشک انداز و قایق گارد ساحلی روسیه برای کمک به کاروان روسی حل و فصل شد.

پیشتر نیز یک ناوشکن روسی مجبور شده بود به منظور جلوگیری از برخورد با یک کشتی ماهیگیری ترکیه در بخش شمالی دریای اژه، از سلاح گرم استفاده کند. در پی این رویداد روسیه وابسته نظامی ترکیه در مسکو را احضار کرد.

انتهای پیام

کد N1065882