تایید نتایج رفراندوم تغییر نظام ارمنستان

با اعلام نتایج نهایی رفراندوم ارمنستان، این کشور به نظام پارلمانی تغییر خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، روز گذشته (یکشنبه) کمیسیون رفراندوم ارمنستان نتایج نهایی همه پرسی 6 دسامبر این کشور را تایید کرد. 7 / 63 درصد رای دهندگان از این اصلاحیه قانون اساسی حمایت و 36 / 32 با آن مخالفت کردند.

در حال حاضر کمیسیون انتخابات مرکزی ارمنستان بررسی ادعای حزب کنگره ملی در ارمنستان که نتایج اعلام شده را بی‌اعتبار می‌داند، در دستور کار خود دارد. این حزب اپوزیسیون می‌گوید، تخلفات گسترده‌ای در این انتخابات صورت گرفته و تنها 3 / 30 درصد رای دهندگان با این اصلاحیه موافق بوده‌اند.

کلیدی‌ترین اصلاحیه اکنون این است که ارمنستان دیگر برای تشکیل پارلمان انتخابات نخواهد داشت بلکه پارلمان از طریق سیستم چند حزبی تشکیل خواهد شد.

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان طرح اصلاح قانون اساسی را مطرح کرد. وی پس از ارائه پیش نویس این اصلاحیه به قانونگذاران جلسات مشاوره‌ای متعددی با احزاب سیاسی برگزار کرد. به گفته سرکیسیان این اصلاح همکاری بین شاخه‌های متعدد دولت را موثرتر کرده، زمینه توسعه بیشتر اقتصادی کشور را فراهم کرده، سطح حمایت ازحقوق بشر را افزایش داده و نقش قانونی اپوزیسیون را تقویت می‌کند.

انتهای پیام

کد N1065801