عربستان بالغ بر 6 میلیارد دلار به بخش کشاورزی یمن خسارت وارد کرده است

یمن

از نخستین روز تجاوز نظامی عربستان به یمن، جنگنده‌های ائتلاف عربی نظام امنیت غذایی یمن را هدف گرفتند تا مردم یمن را با گرسنگی واقعی روبرو کنند اما این تلاش‌ها ثمره نداد و در نتیجه "جنگ شکم‌های خالی" به نفع پولداران عرب حوزه خلیج فارس پیش نرفت بلکه بر پایداری یمنی‌ها در برابر تجاوز و محاصره افزود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، در طول هشت ماه گذشته حملات ائتلاف متجاوز عربستان تمامی آن چیزی را که بقای مردم یمن را تضمین می‌کند، از بین برد. این ائتلاف پس از اینکه 26 میلیون یمنی را که 50 درصد آن‌ها امنیت غذایی ندارند، محاصره کرد عمدا نظام امنیت غذایی این کشور را هدف گرفت به نحوی که ابتدا از ورود کمک‌های غذایی، دارویی و سوخت به یمن جلوگیری کرد، و بعدها ذخایر غذایی اصلی در استان‌ها و مناطق و پس از آن بخش کشاورزی را که تولید کننده غذا چه بخش نباتی و چه حیوانی را از بین برد.

گزارشات صادره از سوی وزارت کشاورزی یمن نشان می‌دهد که از اواخر مارس تا 13 اکتبر گذشته جنگنده‌های ائتلاف 26380 حمله را انجام داده و 4818 مرکز کشاورزی در استان‌های مختلف را هدف قرار دادند که ویرانی عظیمی به بار آورد و تولیدات کشاورزی را به طور کلی از بین برد.

براساس این گزارش، آمارهای اولیه نشان می‌دهد که طی این حملات بالغ بر شش میلیارد دلار به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است این درحالی است که این بخش منبع اصلی برای 70 درصد ساکنان محسوب می‌شود، 2.9 میلیون یمنی در این بخش کار می‌کنند و 21 درصد درآمد ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد. اما مزارع کشاورزی بیشتر مورد هدف قرار گرفته‌اند. جنگنده‌های ائتلاف 2024 حمله را انجام داده و 915 زمین و مزرعه کشاورزی را هدف قرار داده‌اند از جمله مزارع حبوبات، سبزی و میوه‌ها. اما مراکز جمع آوری محصولات کشاورزی، انبار و ذخیره سازی این محصولات در معرض 169 حمله ائتلاف قرار گرفته‌اند و در این حملات 11 مرکز در سه استان هدف قرار گرفته‌اند.

شبکه‌های آبیاری کشاورزی نیز در معرض 97 حمله ائتلاف قرار گرفته‌اند. ائتلاف متجاوز عربی همچنین در 31 حمله 19 سد و کانال آبیاری و موانع آبی را بمباران کرد که از جمله آن‌ها "سد مأرب" است.

همچنین جنگنده‌های ائتلاف انبارهای ذخیره غذا را در 12 استان هدف قرار داده اند. به رغم محاصره یمن از اوایل سال جاری میلادی یک میلیون و 600 هزار تن گندم وارد کرده است اما مجموع کل ذخایر گندم یمن بالغ بر 650 هزار تن است که برای پنج ماه کافی است.

از سوی دیگر، بخش تولید عسل نیز که حدود 100 هزار زنبوردار در آنجا فعالیت دارند و سالیانه 25 هزار تن عسل تولید می‌کنند در معرض حملات ائتلاف متجاوز سعودی قرار گرفته است.

این ائتلاف طی 47 حمله 19 گله بز و گاو و گوسفند و شتر را در چراگاه‌ها هدف قرار داده است. 52 هزار و 500 راس گاو در نتیجه حملات و درگیری‌های دیگر از بین رفته‌اند.

این درحالی است که تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان به یمن همچنان ادامه دارد و هر روز ویرانی بیشتری در این کشور فقیر به بار می‌آورد.

انتهای پیام

کد N1065654