سالی دردآور برای خبرنگاران؛‌ 55 خبرنگار در جهان کشته شدند

طی سال رو به پایان میلادی 55 خبرنگار در سراسر جهان کشته شدند. با یک نگاه ساده آماری می‌توان گفت این رقم رشدی چشمگیر محسوب می‌شود چرا که در مقایسه با آمار سال گذشته 6 تن و سال 2013، 17 تن کمتر شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، با این حال این آمار باز هم شاهد دیگری بر شرایط خشونت باری است که خبرنگاران تحت آن فعالیت می‌کنند؛ شرایطی که طی یک دهه گذشته 597 خبرنگار را به کام مرگ کشانده است.

این آمار از سوی "کمیته‌ حمایت از خبرنگاران" به عنوان یک دیده بان آزادی مطبوعات مستقر در نیویورک منتشر شده است و تنها مواردی را شامل می‌شود که خبرنگاران به دلیل شغلشان جان خود را از دست داده باشند.

به هر حال اما نگاهی نزدیک‌تر به این آمار بیانگر یک حقیقت نگران کننده است: تعداد زیادی از این خبرنگاران جان باخته به قتل رسیده‌اند. از مجموع این 55 نفر 40 تن به قتل رسیده‌اند. این در حالی است که در بین خبرنگاران متوفی طی سال‌های 2014، 2013 و 2012 به ترتیب 27، 32 و 35 تن به قتل رسیده‌ بودند. این آمار نشان می‌دهد که مورد هدف قرار دادن عامدانه و آگاهانه خبرنگاران رو به افزایش است.

در بین 15 نفر باقی مانده 14 تن در جنگ جان باخته‌اند. 9 تن از این 14 تن به تنهایی در سوریه کشته شدند.

تاکنون حادثه‌ای که می‌توان از آن به عنوان بدترین اتفاق خبرنگاری یاد کرد، قتل 8 کاریکاتوریست طی ماه ژانویه در دفتر مجله شارلی ابدو است.

این کشتار به درستی موضوع پوشش گسترده رسانه‌های جهان قرار گرفت چرا که تلاش آشکار برخی برای تهدید آزادی بیان را به خوبی نشان داد. در مقابل این حادثه، قتل پنج خبرنگار در برزیل، سودان جنوبی و بنگلادش و چهار تن دیگر در مکزیک به هیچ وجه مورد پوشش رسانه‌ای قرار نگرفت.

در حقیقت اما در این کشورها که قتل خبرنگاران به این ترتیب رخ می‌دهد تمایلی برای پنهان کردن اصل مساله وجود دارد. هنوز هم این مرگ‌ها و تحقیقات ناکافی برای یافتن عاملان آن تاثیر شدیدی بر آزادی مطبوعات آن هم در مناطقی دارد که این آزادی وجودی بسیار بسیار کمرنگ دارد.

تعدادی از این موارد نشان دهنده میزان تعهد و شجاعت خبرنگاران است که چگونه با وجود چنین شرایطی باز هم به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

وشیقور رحمان بابو، یک خبرنگار مستقل بنگلادشی بود که به دلیل نگارش وبلاگی انتقادی درباره اعتقادات مذهبی غیر منطقی و افراطی توسط سه تن در ماه مارس سلاخی شد. شاهدان این حمله دو تن از عاملان را گرفتند. مهاجمان بعدتر اعتراف کردند که هیچ اطلاعی از این وبلاگ نویس و فعالیتش نداشته‌اند و تنها دستور گرفته بودند تا وی را به قتل برسانند. بابو یکی از پنج خبرنگاری بود که طی یک سال گذشته به دلیل مخالفت با اسلام افراطی در بنگلادش کشته شد.

در برزیل همه پنج مورد قتل خبرنگاران با انتشار گزارش‌هایی درباره فساد سیاستمداران و ماموران پلیس این کشور مرتبط بوده است. برخی از این قتل‌ها بسیار وحشتناک و چندش آور بودند. دیالما سانتوس، خبرنگار رادیویی برزیلی به حدی شکنجه داده شده بود که چشم راستش از حدقه بیرون زده و زبانش بریده شده بود. خوزه متزلر هم به عنوان یک وبلاگ نویس سرش از تنش جدا شده بود.

در مکزیک اما خبرنگاران پیش از کشته شدن هشدار و تهدیدی دریافت می کردند اما با وجود این ارعاب هم عقب نشینی نکرده و به فعالیتشان ادامه دادند. در این میان با وجود دشواری شرایط نظارتی، سازمان‌های مدافع آزادی مطبوعات و حقوق بشر تاکید می‌کنند این تهدیدات و قتل‌های پس از آن به خودسانسوری منجر شده است.

مساله آزار دهنده این است که بسیاری از قاتلان می‌توانند به راحتی از عدالت بگریزند. بسیاری از این پرونده‌های قتل هرگز مورد تحقیق قرار نمی‌گیرند و تعداد کمی از آنها به دادرسی می‌انجامند. حتی اگر قاتلان بازداشت شوند، معمولا کسانی که آنها را به این امر گماردند باز هم ناشناس باقی می‌مانند.

الیزابت ویچل، مشاور "کمیته حمایت از خبرنگاران" در این باره می‌گوید: افزایش تعداد قتل خبرنگاران نشان می‌دهد که چرخه خشونت و تنبیه ناپذیری در بسیاری از نقاط جهان ادامه دارد. این ارقام تا زمانی که قاتلان خبرنگاران به فرار از عدالت ادامه دهند افزایش خواهد یافت.

بنا به اعلام کمیته حمایت از خبرنگاران و موسسه امنیت اخبار بین الملل، مساله عدم تنبیه عاملان قتل‌ها مانعی مهم در مبارزه با "حملات علیه خبرنگاران" است.

باربارا تریونفی، دبیر اجرایی موسسه امنیت اخبار بین الملل در جلسه هفته گذشته خود در ژنو در این باره گفت: در بسیاری از نقاط جهان کشتن یک خبرنگار ساده‌ترین راه برای ساکت کردن تمام جامعه رسانه‌ای از طریق ایجاد ترس است.

این ترس باعث می شود بسیاری از خبرنگاران و سازمان‌های خبری از پوشش برخی ماجراها خودداری کنند. به هر حال اما نتیجه‌ای که می‌توان از آمار قتل خبرنگاران گرفت این است: مرگ آزادی مطبوعات.

انتهای پیام

کد N1065644